Sol liberalizmin muhafazakâr demokrat değişim sürecine eklemlenmesi: Taraf Gazetesi örneği
The articulation of left liberalism into conservation democratic transformation process: The example of taraf newspaper
- Tez No: 328563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
15 Kasım 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesi, yayınlanmaya başlamasından günümüze kadar sol liberal kesimlerin politik yaklaşımlarını yansıtması bakımından önemli bir yerde olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin 2000'li yıllarda yaşadığı muhafazakâr demokrat değişim sürecinde sol liberal kesimlerin bu sürece eklemlenmesinin söylem olarak hangi noktalardan hareket ettiğini göstermek için Taraf Gazetesi'ni analiz etmeyi amaçlamaktayız. Bu eklemlenme ilişkisi ele alınırken hem Taraf Gazetesi'nin güncel gelişmelere yaklaşımları incelenmiş hem de kuramsal olarak bu eklemlenme ilişkisinin tarihsel arka planı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its emergence on the 15th of November, 2007, the daily newspaper ?Taraf? has been an important instrument of the left liberals for voicing their opinions. In this research we aim to analyse the role of this newspaper so that we may better understand the methodology which has lead the left liberals to support the conservative transformation process of Turkey in the beginning of the 21st century. While evaluating this process of articulation, we have analysed the general approach of the newspaper towards current events, as well as the theoretical background of this relationship between the left liberals and the conservatives.