Türkiye'nin mermer ihracatını artırma olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities to increase Turkey's marbles export
  1. Tez No: 65462
  2. Yazar: DİDEM YASEMİN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Dünyada mermere olan talep her geçen gün artmaktadır. Türk doğal taş sektörü her ne kadar son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirse de dünya doğal taş rezervinin % 36'sını elinde bulundurmasına rağmen, ne yazıkki dünya doğal taş ticaretinde ilk sıralarda yer almamaktadır. Türkiye, 1995 yılında bir önceki yıla göre % 20'lik üretim artışıyla üretim düzeyini 1.200.000 tona çıkarmıştır. Bu pazarda dünya lideri olan İtalya'nın üretim miktarı olan 7.500.000 ton ile kıyaslandığında Türkiye'nin üretim miktarının boyutları daha iyi anlaşılabilir. Türkiye, % 20'lik üretim artışıyla dünyanın en yüksek üretim artışı kaydeden ülkesi olmasına rağmen, Portekiz'in ardından ancak onbirinci sırada yer almıştır. Türkiye doğal taş ihracatı 1995 yılında 77 milyon $'lık değerle 273 bin tondur. Bu değerlerle Türkiye'nin dünya ticaretindeki yeri % 1.7'lik payla onuncu sıradır. Dünya sıralamasında ilk üç ülke; İtalya (% 24), Çin (% 17) ve Hindistan (% 9.7)'dır. Türkiye'nin bir önceki yıla göre 1995 ihracat artış oranı % 24.2'dir. Bu değerle Türkiye, ihracat artış oranı olarak dünyanın en önde gelen ülkesi olmasına rağmen mevcut rezervler ve Türk mermerlerinin çeşitlilik ve kalitesi düşünüldüğünde hak ettiği yerde olmadığı görülmektedir. 3213 sayılı Maden Kanunu, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliği, Orman Kanunu, Yeni Trafik Yasasının getirdiği tonaj sınırlaması, devlet desteğinin yetersizliği, alt yapı sorunları, teknoloji azlığı, sektördeki yabancı sermaye azlığı, firmaların uyguladıkları farklı fiyatlandırma, nakliye, ambalaj, sektörel örgütlenme, kalifiye eleman azlığı ve yetersiz tanıtımdan kaynaklanan sorunlar yumağı, doğal taş sektörünün dünya liderleri ile yarışmasında engel teşkil etmektedir. Bu sorunlar çözülmeden Türkiye, dünya doğal taş piyasasında olması gereken yere ulaşamayacaktır. Doğal taş sektöründe her yıl normal artış trendine ilave olarak % 10'luk bir iyileşme sağlanırsa 1996 yılında yaklaşık 100 milyon $ olan ihracatımızın 2000' li yıllarda 240-250 milyon $ düzeyine ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the world economy, there is an increasing demand for marble. Turkish natural stone industry made important achievements in recently. Even though Turkey has 36% of the world stone deposits, it is not among the leading countries in the world natural stone trade. In 1995, Turkey showed a remarkable increase in production and, in a repeat of 1994, was the country with the highest increase at 20% to 1,2 Mt. When it is compared to Italy, which is the leading country in the market and which has 7,5 Mt. of stone production in 1995, Turkey's production level can be understood easily. Turkey with 20% increase in production rate is the eleventh country after Portugal in world natural stone production. Italy (24%), China (17%), India (9.7%) were the first three countries in the stone market. Turkey's natural stone export was 273.000 t. (77 million $) in 1995, with value Turkey (1.7%) was the tenth country in the stone trade. Compare the previous year, Turkey showed 24,2% increase in the natural stone export in 1995. As for the quality and variety marble deposits in Turkey, Turkish stone industry is not at the place in the world trade that it should be. Turkey cannot be one of the leading countries without solving the problems in mining law, Environmental Impact Assesement (EIA), forest law, load limitations brought by the new traffic law, insufficient support from goverment, insufficient foreign capital, different price values in the market, transportation, organization, delivery on time, lack of education of sectoral proffessionals. If we assume annually 10% of development in the sector, it is possible to increase the natural stone export from 100 million $ (in 1996) to 240-250 million S approximately by the year 2000.