Kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takipte itiraz
Objection against enforcement proceeding peculiar to bills of exchange and negotiable instruments
  1. Tez No: 328571
  2. Yazar: MEHMET ERTAN YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KARSLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Çalışmamızda itiraz kurumu bir bütün olarak ele alınmış ve başvuru koşullarından itiraz üzerine verilen karara karşı başvurulabilecek kanun yollarına kadar tüm yönleriyle incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, kambiyo senetlerine özgü takibin genel hatları ve itirazın kambiyo senetlerine özgü takibe etkisi ve hukuki niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde, her bir itiraz sebebi ve itiraz sebeplerinin incelenmesi usulü ele alınmıştır. İtiraz sebeplerinin incelenmesinde itiraz sebeplerine özgü farklılıklar üzerinde özellikle durulmuştur. Son bölümde, itiraz incelemesi üzerine verilen kararlar ve bu kararlara özgü hususlar ile bu kararlara karşı başvurulabilecek kanun yolları incelenmiştir. Çalışmanın genelinde, itiraz benzer hukuki yollarla beraber değerlendirilerek kambiyo senetlerine özgü takip yolu bakımından doktrinde ve Yargıtay kararlarında tartışılan meseleler, tespit edilen aksaklıklar ve konu hakkındaki düşüncelerimiz aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, objection against enforcement proceeding peculiar to bills of exchange and negotiable Instruments, taken as a whole, from application for objection to appeal against vary decisions given on objection in all aspects examined and evaluated. In the first chapter, the general lines of objection proceeding and the legal nature and effects of objection to execution procedure are discussed. In the second part, possible reasons of objection and procedures of objection depending the reasons of objection are examined. On the examination of objection reasons, study focuses different aspects of objection from similar legal remedies. Last chapter decisions on the objection were reviewed and specific matters referenced legal remedies against these decisions were investigated. Throughout the study, objection against proceeding peculiar to bills of exchange is evaluated with similar legal remedies and the issues and deficiencies discussed by Supreme Court and doctrine narrated and our opinions about mattes are mentioned.