İkinci yabanci dil olarak İspanyol dili öğretiminde öğretim teknolojileri ve materyal kullanimi
Technology and material used in the teaching of Spanish as a second language
- Tez No: 328572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİA JESUS HORTA SANZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İkinci yabancı dil olarak İspanyolca öğretiminde teknoloji ve materyal kullanımı başlıklı bu çalışmam iki aşamadan oluşmaktadır.Birinci aşama, eğitimde kullanılabilir teknoloji ve materyal çeşitlerinin betimsel metotla anlatımı, tanımı ve kullanım yöntemlerini kapsamaktadır. Bu kapsam içerisinde öğretim materyallerinin hazırlanışından değerlendirilmesine kadar olan süreçteki yöntem ve örneklendirmelere yer verilmiştir. İlk olarak, ikinci yabancı dil olarak İspanyolca öğretiminin ülkemiz eğitim sistemindeki önemine yer verilmiş, diller arası ortak çerçeve programının (Marco Común Europeo de Referencia) içeriğinden bahsedilmiştir. Dil öğreniminde temel olan materyal hazırlama sürecinde örnek teşkil edebilecek materyal ve konu örneklemeleri, görsel ve işitsel materyallerin tanımı, bilgisayar ve internet kullanımı ile derste uygulanılabilecek özelliğe sahip örnek materyaller ile eğitimde rehber olabilecek bir çalışma şeklini almıştır. Bu örneklemeler ölçme değerlendirme sürecinde nasıl uygulamalardan geçeceği ve bu süreçte öğrenciye geri bildirimde izlenmesi gereken metot ve yöntemlere de yer verilmiştir.Çalışmamın ikinci aşaması ise anket ve istatiksel verilerden oluşmaktadır. İlk ya da orta öğretim kurumlarında öğretmenlik yapan İspanyolca öğretmenlerine ve öğrencilere uygulanan anket çalışması ile teknoloji ve materyal kullanımının İspanyolca derslerindeki çeşitliliğinin ve ihtiyacın belirlenmesine yönelik yapılan çalışmada öğretmen ve öğrencilerin günümüz teknolojik ürünlerine karşı olumlu tutumlar geliştirdiklerini ve faydalı bulduklarını göstermiştir. Teknoloji kullanımının konu öğrenimine etkisi ise öğrencilere sunulan 2 aşamalı test ile belirlenmiştir. Birinci test önceden belirlenmiş konunun geleneksel yöntemlerle anlatılması sonrasında, diğer test ise aynı konunun teknoloji materyallerinin kullanımı ile anlatıldıktan sonra verilmiş sonuçlar istatiksel verilerle sonuçlandırılmıştır. Buna göre, teknolojinin öğretmene ve özellikle de öğrenme hızına olumlu etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work titled as ?Technology and material used in the teaching of Spanish as a second foreign language? consist two phases.The first phase, explanation by the scientific method of technology and material types applicable in education cover the methods of use. Within this scope, the method and examples in the process between preparation of teaching materials and evaluation are explained. The material and subject sampling which could set an example in the process of preparing the material which is the basis of the language learning., This study takes the form of a study that may guide in education via materials and subject sampling that may be example for material preparing process which the basis of language acquisition, the definition of visual and audio materials, the use of computers and the internet course materials. In these samplings, it has been showed how to go through the process of assessment, the evaluation practices and also in this process, the methods and procedures which should be followed while the students are being given feedback.The second stage of my work consists of surveys and statistical data. A survey is applied to the students and Spanish teachers who teach in primary and secondary schools and the effect of using of technology for the learning of the subject is determined by two stages. The first test is evaluated after the topic is done with the traditional methods, the other test is applied after doing the same issue with the use of technology materials and the results are finalized as statistical data. According to these results, the positive effects of use of technology to the learning rate were observed.In summary, purpose of my work is to contribute to the development of the subject by presenting with descriptive and statistical data of the diversity and support for learning offered by technology and material products.