Para politikası kapsamında enflasyon katılığı
Inflation persistence in the context of monetary policy
- Tez No: 328600
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İktisat literatürünün en temel tartışma konularından biri olan enflasyon kavramı Fuhrer ve Moore adlı iki iktisatçı tarafından farklı bir boyutta ele alınmıştır. Bu doğrultuda enflasyon katılığı kavramı geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı da bu enflasyon katılığı kavramını para politikası doğrultusunda ele almak ve Türkiye açısından ampirik ölçümlerle test etmektir. Bu bağlamda, temelde enflasyon katılığı kavramının çıkış noktası ve tanımlamaları üzerinde durulmuştur. Öte yandan enflasyon katılığının uygulanan para politikaları ile ilişkisi ele alınmıştır. Son olarak ise Türkiye için ampirik olarak enflasyon katılığı test edilmiş ve bu doğrultuda kullanılan ekonometrik yöntemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of inflation which is one of the most debated issues of economic literature is discussed by two economists, named Fuhrer and Moore, in a different way. Accordingly, the concept of inflation persistence is evolved. The aim of our study is to discuss the concept of inflation persistence in terms of monetary politics and to test it for Turkey with empirical measurements. In this context, the emergence and the definitions of the concept of inflation persistence has been emphasized. On the other hand, the relationship between the inflation persistence and the monetary policies is implemented. Finally, inflation persistence is tested empirically for Turkey and in this respect econometric methods are examined.