Barnaba İncili: Değeri, muhtevası ve tahlili
Barnabas Bible:Its value, content and assessment
  1. Tez No: 328660
  2. Yazar: EMİNE MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Barnaba İncil'i XVI. yüzyılda İtalya'da ortaya çıkan, aslının Erken Hıristiyanlık döneminde Kıbrıslı Yusuf (Barnaba) tarafından yazıldığı düşünülen ve apokrif listesinde yer alan İncil'in adıdır. Tezimiz, Barnaba İncil'inin değeri, muhtevası ve tahlilinden oluşmaktadır.Çalışmamız, giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmiştir. Girişte Hz. İsa'nın hayatı ve İncillerin oluşma süreci ele alınmıştır. İncillerin tasnifi sonucunda meydana gelen Kanonik-Apokrif İncil listelerine dair bilgilere yer verilmiştir.Birinci bölümde, Barnaba'nın kimliğine değindikten sonra Barnaba'ya ait olarak bilinen yazmalar tanıtılarak Barnaba İncil'inin tarihçesi anlatılmıştır.İkinci bölümde, Barnaba İncil'inin Hıristiyanlar ve Müslümanlar açısından değeri, İncil'de yer alan konular ve bu yazmanın içeriğinde eleştirilen hatalara yer verilmiştir. Daha sonra Barnaba İncil'inin Kanonik İnciller ve Kur'an-ı Kerim ile olan benzer ve çelişkili yönleri karşılaştırılmıştır.Sonuç bölümünde ise Barnaba İncil'iyle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Anahtar SözcüklerBarnaba, Barnaba İncil'i, kanonik, apokrif, İnciller, benzerlik, çelişki.
Özet (Çeviri)
Barnabas Bible is the name of Bible which was born in Italy in the 16th century and considered that it was written by Joseph from Cyprus (Barnabas) and took place in the apocryphal list. Our thesis consists of the value, content and assessment of Barnabas Bible.Our study has introduction, background (two parts) and conclusion sections. In introduction, the life of Jesus and the formation time of the Bibles are mentioned. In the result of the classification of Bibles, the information of the Canonical-Apocryphal Bible lists is considered.In the first part, after defining the identification of Barnabas, the history of Barnabas Bible is mentioned by describing the writings which are known to belong to Barnaba.In the second part, the value of Barnabas Bible from Christians? and Muslims? sides, the subjects in the Bible and the critisized Faults in this writing are told. Moreover, the similar and dilemma sides of Barnabas Bible are compared to the canonical Bibles and the Qoran.In the conclusion, section, a general overview about Barnabas Bible is made.KeywordsBarnaba, Barnabas Bible, canonic, apocryph, Bibles, similarity, contradiction.