Gebelikte depresyon prevalansı, sosyodemografik özellikler, obstetrik risk faktörleri, kaygı düzeyi ve sosyal destek ile ilişkisi
- Tez No: 88263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
7 -ÖZET Bu çalışmada, 100 kadında doğumdan yirmi dört saat sonra depresif semptomatoloji yönünden demografik özellikler, kaygı düzeyi ve sosyal destek ile depresyon ilişkisi incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak hastalara çok yönlü algılanan sosyal destek ölçeği, durumluk - sürekli kaygı ölçeği ve Beck depresyon ölçeği uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen toplam skorlar, hastaların demografik özellikleri ve depresyon varlığı yönünden oluşturulan alt gruplara göre ayrı ayrı istatistik işlemlerden geçirilmiştir, istatistik işlemlerde alt grupların ayrı ayrı ortalama skorları ve standart sapmaları hesap edilmiştir; grupların birbirleri ile karşılaştırılmalarında, Fisher kesin ki kare testi sonucu elde edilen p- değerleri ya da Mann - Whitney U testi sonucu elde edilen U - değerleri ile bu değerlere karşılık gelen p - aralığı esas kabul edilmiştir. Yaptığımız çalışmada şu sonuçlara vardık : 1. Gebelikte depresyon prevalansı gebe olmayan kadınlardan farklı değildir. 2. Depresyon sıklığı gebelik yaşı, evlilik süresi, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, antenatal bakım ve sosyal destekten bağımsızdır. 3. Kronik fiziksel hastalığı olan kadınların depresyon düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. 4. Sürekli kaygı düzeyinde durumluk kaygı düzeyine kıyasla anlamlı bir yükselme olmasına rağmen, kaygı düzeyi ile depresyon varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Gebelikte depresyon varlığı ihmal edilemez bir gerçektir. Klinisyenler gebelikte başlayan depresyonun doğum sonrası devam edebileceği gerçeğini gözardı etmemelidir. Bu bilgi olmadan postpartum depresyon tanısı uygunsuz, postpartum depresyon tedavisi de yanlış olacaktır. 44İddia edilen birçok risk faktörü olmasına karşın, gebelik ve gebelik sonrası depresyon etyolojisi belirsizliğini korumaktadır. Koruyucu hizmetler gebelikte başlayıp gebelik sonrası devam etmelidir. Depresyon atağına yönelik koruyucu önlemler, bize göre risk faktörlere odaklanmak değil, kadının yaşam kalitesi ile ilgilenmek olmalıdır. Bu yolla semptomların ağırlığını azaltmak, anne ve bebek üzerinde olabilecek olumsuz etkilenmeleri sınırlamak mümkün olacaktır. Yaşam kalitesini değerlendirmek açısından ileri araştırmalara gerek vardır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 100 postpartum patients' depressive semptomatology in regard to demographic characteristics, anxiety level, social support and depression existence were divided into subgroups and comparatively analyzed. During the data collection prosedüre, The Multimentional Scale of Perceived Social Support Scale, The Stait-Trajt Anxiety Inventory“STAI”, and The Beck Depression Invantory were administered to the patients. The total scores obteined from data collection devices were put through separate statistical procedures according to the subgroups determined according to the patients' denographic characteristics, anxiety level, social support and depression existence. In the statistical procedures the subgroups' score average and standart deviations were calculated one by one and the groups have been compared with each other and independent of each other by applying the Mann - Whitney U test and Fisher's exact test in the comparison between groups, p- values that were obtained from the result of the Fisher's exact tests and the U - values that were obtained from the result of the Mann - Whitney U test and the p - rate that equates to this values were considered as the criteria. The present results have important implications for the identification of women developing depression during pregnancy. First, depression appears to be as prevalant during pregnancy as it is in the non-puerperal women and practitioners should be alert to this fact. Second, pregnant women who are relatively young and are not well-educated, who already have children in their homes, and who are not employed outside the house and who have low social support are not at increased risk for developing a depressive episode. Third, compared with nondepressed 46mothers, depressed mothers reported equal spousal and social support from their husbands and family. Finally, although not explicitly assesed in the present study, previous research has demonstrated a significant comorbidity of depression and anxiety. Thus, women at increased risk for depression should also be screened for the presence of anxiety. Clinicians should be cognizant of the significant overlap between prepartum and postpartum depression, of relatively low proportion of new- onset cases of depression in postpartum, and of the similar prevalance figures for postpartum and nonpostpartum depression. Without this information, a diagnosis of postpartum depression will frequently be inaccurate or misleading and, more important, treatment efforts focused specifically on postpartum issues may be misdirected. Health promotion activities are beginning in pregnancy and continuing into the postpartum. Early identification of mothers with compromizedmental healthand promt intervention and / or essential for the well-being of both mothers and infants. *£3SS£5?ÎÖ