Öğrencilerin hasta verilerine dayalı olarak hemşirelik tanılarını belirlemeleri
  1. Tez No: 32870
  2. Yazar: PERİHAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma Hemşirelik Yüksekokulları son sınıf öğrencilerinin hasta verilerine dayalı olarak hemşirelik tanılarını belirleme durumlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1993-1994 öğretim yılında Hacettepe üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, İstanbul üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Ege üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, Cumhuriyet üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu ve Atatürk üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda okuyan son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan yüksekokulların son sınıfında okuyan öğrencilerin % 50' si Basit Rastgele örnekleme yöntemine göre 196 kişi örneklem kapsamına alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare, Fisher Kesin Ki-Kare,Kolmogorov Simirnov İki örnek Testi ve îki Yüzde Arasındaki Farkın önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin fiziksel sorunlara yönelik verileri daha iyi değerlendirip tanıyı belirleyebildikleri görülürken, bu tanılardaki etiyolojik faktörleri belirleyen öğrenci sayısının fazla olmadığı saptanmıştır. Psikososyal boyuttaki hemşirelik tanılarını belirleyen öğrenci oranının daha düşük olduğu görül ürken, aynı tanılardaki etiyolojik faktörleri belirleme oranının ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber, tüm örnek durumlardaki hemşirelik tanılarını ve bu tanılarla ilgili etiyolojik faktörleri doğru olarak belirleyen öğrenci oranının oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. öğrencilerin hemşirelik tanılarını belirlerken en fazla yapılan hatanın yanlış hemşirelik tanısı yazmak olduğu ve sıklıkla verilerin ve tıbbi tanıların da hemşirelik tanısı olarak kaydedildiği belirlenmiştir, öğrencilerin, etiyolojik faktörleri belirlerken en fazla yapılan hatanın ise, verileri yazmak olduğu ve bunu hemşirelik tanılarının ve yanlış etiyolojik faktörlerin izlediği saptanmıştır. îki Yüzde Arasındaki Farkın önemlilik testiyle yapılan istatistiksel değerlendirmede öğrencilerin tüm örnek durumlardaki hemşirelik tanılarını ve. etiyolojik faktörleri belirleme durumlarına okudukları okulun, sağlık meslek lisesinden mezun olma-olmama özelliğinin ve uygulamalı meslek dersleri başarı puanı ortalamasının ( -^ 70 ve ^ 71) hemşirelik tanılarını ve etiyolojik faktörleri belirlemeye etkisi istatistiksel yönden önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study has been carried out in order to assess the capability of the senior students of nursing schools for establishing nursing diagnosis. The study subjects are composed of senior students of Hacettepe University Nursing School, Istanbul University Florence Nightingale Nursing School, Ege University Nursing School, Cumhuriyet University Nursing School and Atatürk University Nursing School in 1993-1994 academic year. % 50 of all students, 196 subjects were eligible and included into the sample according to simple random sampling method. Chi- Square, Fisher1 s Exact Chi-Square Test.Kolmogorov Smirnov Two Sample Test and The Significance Test Between Proportions were employed in the evaluation of the data. While it was established that the students in the study were able to interpret data concerning physical disorders and make diagnosis more successfully, the number of students who could determine the etiological factors in the diagnosis were few. On the other hand, whilst the number of students who could make nursing diagnosis of psycho-social disorders are lower, percent age of the omes able to determine etiological factors in these disorders are higher. In sum, the number of students who both made a correct diagnosis and determined the etiological factors are established to be quite low. The most common error of the students in establishing nursing diagnosis was making wrong nursing diagnosis and confusing frequently the data and medical diagnosis with nursing diagnosis.The most common mistake in determining etiological factors was found to be writing data instead of etiological factors and this was followed by nursing diagnosis and incorrect etiological factors respectively. In the statistical evaluation of the difference between the two percentages, the effect of the school studied, being hospital diploma programme and the academic performance in vocational lessons on the performance of determining etiological factors and establishing diagnosis was found to be statistically insignificant.