Hemşirelerin parenteral ilaç uygulamalarında el yıkama durumları
- Tez No: 32871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI. ÖZET Araştırma, hemşirelerin el yıkamanın önemine ilişkin bilgileri ve parenteral ilaç uygulamaları sırasında el yıkama durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Osmangazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi 'nde dahiliye ve cerrahi kliniklerinde çalışan 100 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri gözlem, ilaç uygulayan hemşirelerden ilaç uygulama öncesi ve sonrası el sürüntü örneklerinin alınması ve görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik testi Mann Whitney-U testi, Kolmogorov-Smirnov testi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin parenteral ilaç uygulamalarında el yıkamanın önemine ilişkin bilgilerinin yeterli olmasına karşın, parenteral ilaç uygulama öncesi ve sonrası el yıkama oranlarının düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca hemşirelerin intravenöz girişim kan transfüzyonu, kemoterapi uygulaması gibi steril eldiven kullanımını gerektiren uygulamalarda bile özellikle işlem öncesi el yıkamadıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin %67.0'mın hastane enfeksiyonlarının önemine ilişkin hizmetiçi eğitim programına katılmadıkları saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin parenteral ilaç uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere toplam iki kez el yıkama durumları gözlenmiştir.Buna göre; hemşirelerin %68.0'ınm ilaç uygulama öncesi ya da sonrası ellerini yıkadığı ; el yıkamada %55.8'ihin su ve sabunu tercih ettiği, el ykama süreleri incelendiğinde ise hemşirelerin %42.6'sınm ellerini 15 saniyenin altında yıkadığı görülmüştür. Hemşirelerin el kurulamada %51.3'üııün hastane“ matbu teksir kağıtlarını”, %40.6'sının da gazlı, bez kullandığı belirlenmiştir. Yukarıda verilen sonuçlar doğrultusunda da ; Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarfından el yıkamanın önemine ilişkin sürekli hizmetiçi eğitim verilmesi; hastanede kullanılan solüsyonların kullanıma uygun hale getirilmesi; el yıkamanın uygun sıklıkta yapılıp yapılmadığının denetlenmesi; belirli aralarla hastane çalışanlarının ellerinden el sürüntü örneklerinin alınması ve el yıkamanın önemine ilişkin bilgileri içeren kılavuzların hazırlanmasına yönelik öneriler oluşturulmuştur. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out with the purpose of obtaining information about the knowledge of importance and the present attitudes of handwashing as an habit among the nurses during parenteral drug applications. The sample size of this research was composed by 100 nurses working at the internal and surgery clinics in Osmangazi University Research and Practice Hospital. Data from the research was obtained through direct observations, bacteriologic analysis of nurse hands and a questinore Statistical analysis of data was made by using percentage values, Mann Whitney-U test, Kolmogorov Smirnow test and Chi-Square test. According to our results nurses know the importance of handwashing but they do not wash their hands before and after drug applications. Moreover, applications required more sterilized conditions such as intravenoz application, blood transfussion, chemoterapy etc. neither nurses their hands washing nor wear sterilized gloves. The nurses (67.0%) have not attended any inservice-training-programs about nosocomial infections. Since nurses studied were observed handwashing habits before and after parenteral drug applications as twice. It was observed that (68.0%) nurses were washing theirs hands before or after parenteral drug applications and (55.8&) of nurses preffered only soap and water for handwashing and duration of handwashing was under 15 seconds. It was also determined that (51.3%) of were using“printed papers”and“(40.6%) of them were using ”spanches" to dry their hands after washing. Under these results; all healt care workers should be continusly trained and supervised by the Hospital Infection Control Committee; All antiseptic solution should be accessible to all; Bacteriologic analysis of sample from hospital personnel should be done in certain intervals; A quide leaflets on the importance of washing hands prefered were recommended. 45