Hemşirelerin koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin bilgi ve uygulamaları
  1. Tez No: 32873
  2. Yazar: SABİRE YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
V-ÖZET Araştırma, Ankara ili belediye sınırları içinde yer alan hastanelerden Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı bir hastane, Sağlık Bakanlığına ve Üniversitelere bağlı ikişer hastanede yapılmıştır. Üniversite hastanesi olarak A.Ü.Îbn-i Sina Hastanesi ve G.Ü. Araştırma ve Uygulama Hastanesi Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Hastanesi ve Onkoloji Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Hastanesi olası lı ksız örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, sözü edilen hastanelerin, koruyucu izolasyon yöntemi uygulanan servislerinde çalışan hemşirelerin koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin bilgi, uygulama ve bu konuyu etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili belediye sınırları içinde yer alan hastanelerin, koruyucu izolasyon yönteminin uygulandığı servislerinde çalışan toplam 155 hemşire oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan, hemşirelerin koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin bilgi, uygulama ve bu konuyu etkileyen faktörler ortaya çıkarmaya yönelik soru kağıdı kullanılmıştır. Araştırmanın ön uygulaması Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Üroloji Servisinde çalışan toplam 9 hemşireye yapılmış tır. Ön uygulama sonunda, yeniden düzenlenen soru kağıdı, her hastaneye birer gün ayrılarak araştırmacı ve özel olarak eğitilmiş görüşmeciler tarafından uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüzdelik hesaplaması, aritmetik ortalama ve“t”önemlilik testi uygulanarak değerlendirilmiştir. 52Araştırma sonunda, hemşirelerin koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin bilgi puanı ortalamalarının 50 puan üzerinden 19.07 olduğu ve hemşirelerin %56.52'sinin puanının ortalamanın altında olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin koruyucu izolasyon yönteminin uygulamasına ilişkin aldıkları puan ortalama larının ise 25 puan üzerinden 6.54 olduğu ve %52.17'sinin pu anı nmort al ama nın altında olduğu bulunmuştur. Hemşireler, bu yöntemi uygulayamamalarına-, malzeme eksikliğini, bilgi eksikliğini, hastane ortamının yapısal yetersiz liğini neden olarak göstermişlerdir. Hemşirelerin koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin aldıkları bilgi puanlarına yaşın, mezun olunan okulun, hastane enfeksiyonları ve koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin aldıkları hizmet içi eğitimin etkili olduğu saptanmıştır. Ancak, meslekte çalışma sürelerinin ve en uzun süre çalıştıkları bölümlerin etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Hemşirelerin, uygulamaya ilişkin aldıkları puanlarına ise, mezun oldukları okulun, meslekte çalışma süresinin ve koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin aldıkları hizmet içi eğitimin etkili olduğu, ancak, yaşın, en uzun süre çalışılan bölümün ve hastane enfeksiyonlarına ilişkin alman hizmet içi eğitimin etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Hemşirelerin, koruyucu izolasyon yöntemine ilişkin aldıkları bilgi puam ile uygulamaya ilişkin aldıkları puan arasındaki korelasyona bakıldığında ise, aralarında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is conducted as descriptive with the purpose of determining the knowledge and practice about the Protective Isolation method and the reasons for not using this medhod among the nurses working in the services where the above mentioned method is used. One Social Insurance Hospital, two university hospitals within the municipality borders of the province Ankara are included in the sample of the study Ankara University İbn-i Sina Hospital ; Ankara Hospital and Oncology Hospital of Ministry of Health and Social Insurance Institution Dışkapı Hospital are selected by using non- probability Sampling method. The universe of the study is 155 nurses in total who work in the services where protective isolation method is used in the hospitals within the municipality borders of the province Ankara. For data collection, questionnaires prepared by the researcher based on the literature are used. The questional' res contain questions aiming to determine the knowledge and practice of protective isolation method and reasons of not using this method. The pretest of the study is conducted on 9 nurses working in the Urology Service of Hacettepe University Adult's Hospital. The questionnaires are modified in accordance with the results of the pretest. The researcher and specially trained interviewers interviewed the nurses spending one full day in each hospital. For the evaluation of the collected data, percentage estimations, arithmetic means and“t”significance test are used. According to the results of the study, the mean knowledge grades of the nurses about the protective isolation method is 19.07 out of 50 and 56.22% of the nurses have lower grades than the average.. The mean grades 54for the application of the considered method is 6.54 out of 25 while 52.17% of the nurses have lower grades than the average. The nurses stated that lack of equipment, lack of knowledge and lack of sufficient surroundings in hospitals are the main reasons of the inadequate application of the protective isolation method. It is also observed that factors such as age, the school graduated from, and the inservice training on hospital infections and protective isolation method are effective in the knowledge grades of nurses. Hawever, the duration of professional work and the service where the duration of professional work is longest are found to be ineffective. When the application grades of nurses are taken into consideration, it is examined whether the school graduated from, the duration of professional work and the inservice training about the protective isolation method are effective; while age and inservice training on hospital infections as well as the service where the duration of professional work is longest are found to be ineffective. When the correlation between the knowledge grades and application grades of nurses for the protective isolation method is examined, it is concluded that the relation is insignificant. According to the results of the study, appropriate suggestions are also made. 55