Ailelerin sağlık bakım gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 32877
  2. Yazar: NAİLE BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
64 VII. ÖZET Araştırma, ailelerin sağlık bakım gereksinimlerini saptatmak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara ili Belediye Sınırları içinde bulunan Altındağ Belediyesi'ne bağlı Feridun Çelik Sağlık Ocağı 'nda yapılmıştır. Sağlık ocağına bir ay içinde başvuran 1014 kadının % 10' u araştırma kapsamına alınarak, araştırmanın örneklemini 100 kadın ve ailesi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anket formu, sağlık ocağına başvuran 15-49 yas grubu kadınlarla görüşülerek doldurulmuştur. Anket formunda; ailedeki bireylerin, yaşadıkları konut ve çevrenin tanıtıcı bilgileri ile, sağlık bakım gereksinimlerini ortaya koyacak konularda sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından elde kodlanmış ve bil- gisayarda değerlendirilmiştir, istatistiksel değerlendirmede yüzdelik ler ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda; kadınların son gebeliklerinde izlenme durumlarının oldukça yüksek olduğu, bir önceki doğumlarını hastanede yaptıklarını ve halen gebe olanların hemen hemen hepsi doğumlarını hastanede sonlandırmak istediklerini belirtmişlerdir. Annelerin yaklaşık yarısı çocuklarının beslenmesi hakkında ve hemen hemen hepsi çocuklarının büyume-ge üşmesi hakkında bilgi gereksi nimleri olduğunu ifade etmişlerdir. Ailedeki yaslı bireylerde kronik hastalık görülme oranı oldukça fazla olup, % 60'ında birden fazla kronik hastalık vardır. Ailedeki diğer bireylerde görülen rahatsızlıkların başında romatizma, dis ağrı-65» sı, çürük kadınlarda ise akıntı gelmektedir. 0-13 yaş grubu çocuklarda en çok görülen rahatsızlıkları ise diş ağrısı çürük, yaralaıima-kazalar ve yanıklardır. Aileler yaşadıkları konut ve çevrelerine ilişkin olumsuzlukların çoğunun farkında oldukları halde bu konuda yardım almak isteyenlerin oranı % 34.0 'dır. Yardıma ihtiyaç duyanların % 58.8' i bu yardımı bele diyeden beklerlerken önemli bir kısmı kimden yardım alabileceklerini bilmediklerini ifade etmişlerdir. Araştırma kapsamına alınan kadınların çoğu sağlık sorunlarına ilişkin bilgi almak istedikleri kişi olarak doktoru ifade ederken, hemşireden bilgi almak isteyenlerin oranı oldukça azdır. Kadınların bilgi almak istedikleri kişilerin dağılımına, yaşlarının ve bölgede oturma sürülerinin etkisi olmadığı araştırma sorucunda elde edilen bulgular arasındadır. Araştırma sonucunda ailelerin sağlık bakım gereksinimlerine ve hemşirelerin görevlerini daha etkin bir biçimde yapmalarına yönelik bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
66 VII. SUMMARY Research has been made to find out the health require ments of the families. Research has been made in Altındağ Municipality, to the Feridun Çelik Health Hearth Center (which is in Ankara Municipality frontiers). 1014 women administrated to the health hearth center in one month. 10 percent of these administrated women included to the research subjet 100 women and their families established the research sample. Data has ben established by the 15-49 years old women administrated to the health hearth center. They fill up questionnaire form with dialoque face to face. We asked them to find out their family members, their domicile (home) and environment knowledge, health requirements to the questionnaire. We used data put to the computer by handly coted. Statistical evaluation expressed by percentage and chi-square tests. At the end of the evaluation; the surveillance of the pregnancy to the end period was highly. They made their last birth (before this) to the maternity hospital and aproxima- tely all pregnant women wanted to birth to the maternity hospital.67 Half of the mothers expressed that they wanted information for their children for feeding, growth and devolepment. Old members of the families have chronic diseases (high frequentation). 60 percent of them have more than one chronic diseases. Mainly observed diseases to the other members of the families were rheumatism, teeth pain and the ill women were currently. The most important diseases to the 0-13 years old children were teeth pain, teeth rotten, accidents wounds and hurt places. Most of the bad condition of the domicile (home) and environment is known by the families and 34 percent of these families expressed that they wanted help about this subject 58.8 percent of these families waiting the help form the municipality, other important section of the families don't know who can help them. Most of the women (in the research section) expressed that they wanted information mostly from the doctors. A small section of these women want information from the nurses. There is no influence (like age, regional difference, stay endurance etc.) to the kind of (doctor or nurse) to reach information source. Research gives some advices to the nurses, for being more active for the health reguirements of the families.