Bursa çeşmeleri
Bursa fountains
  1. Tez No: 328781
  2. Yazar: EBRU ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN KÖŞKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Osmanlı su mimarisinin vazgeçilmez öğesi olan çeşmeler, hayır amaçlı yapıldıkları gibi dönemin mimari üsluplarını taşıyan, meydanları süsleyen, sesi ve görüntüsü ile estetik değer taşıyan, halkın su ihtiyacını karşılayan sanatsal eserlerdir.Bursa, Bitinya Krallığı zamanından beri var olan Büyük Kumandan Anibal'in yaşadığı tarihi çok eskilere dayanan bir merkezdir. 1326 yılında şehrin fethi ile başlayan Osmanlının imar faaliyetleri kapsamında çeşmeler de yaptırılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesine göre Bursa'da 2060 adet hayrat çeşme yaptırılmıştır.Bu çalışma kapsamında Bursa merkezde bulunan, en eskisi M.Ö. 200 yılına ait Kırkodalar Anibal Çeşmesi olup, devamında XIV. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar inşa edilen tarihi değere sahip 46 çeşme incelenmiş ve bunlar tarihsel, mimari, süsleme ve tipolojik özelliklerine göre değerlendirilmiştir.Bursa çeşmelerinde, Klasik Dönemin sadeliğini, Barok dönemin zengin süsleme anlayışını gördüğümüz gibi, sadece su ihtiyacını karşılamak için ve estetik kaygı düşünülmeden yapılan bezemesiz çeşmelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Which is an essential element of the architecture of the Ottoman water fountains, architectural styles of the period, such as charitable which they were built, decorated squares, with sound and image and aesthetic value, artistic works that meets the needs of the public water.Bursa, Bithynians history since the time I have lived in Hannibal, the Grand Commander is a center with deep roots. Construction activities began with the conquest of the city in 1326 under the Ottomans built fountains. According to Evliya Çelebi, one charity fountain, built in 2060 in Bursa.The scope of this study in the city, the oldest M. Anibal Kırkodalar Fountain for the year is 200, the continuation XIV. XX century. 46th century fountain built with historical value have been investigated and the historical, architectural, decorative and typological characteristics were evaluated according to.Fountains of Bursa, the simplicity of the classical period, as we have seen the understanding of rich decorative Baroque period, only water fountains embellished and made to meet the needs and aesthetic concerns are being considered.