Annelerin yanıktan korunma ve yanıkta ilk yardıma ilişkin bilgileri
  1. Tez No: 32880
  2. Yazar: FATMA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. SELMA GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
V.3. ÖZET Bu araştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi Saflık Daire Başkanlığı' na bağlı Mamak Sağlık Evi'ne başvuran 15-44 yaş grubu ve en az bir çocuğu olan 100 annenin yanıktan korunma ve yanıkta ilk yardıma ilişkin bilgilerini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Hazırlanan soru kağıdı araştırmacı tarafından annelerle teke tek görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmada veriler soru kağıdı uygulanarak toplanmış olup soru kağıdının ilk bölümü örneklemi oluşturan annelerin ve ev oranının tanıtıcı sorularını, ikinci bölümü ise yanıktan korunma ve yanıkta ilk yardıma yönelik bilgi sorularını içermektedir. Soru kağıdı ile elde edilen veriler araştırmacı tarafından elde değerlendirilmiş, değerlendirmede ortalama ve yüzdelik hesapları ile iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Varyans Analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda annelerin yanıktan korunma bilgi düzeylerinin düşük, yanıkta ilk yardım ve bilgi düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu saptanmıştır. 71Annelerin tanıtıcı özelliklerinden anne eğitim düzeyi arttıkça hem yanıktan korunma hem de ilk yardım bilgi puanının arttığı belirlenmiş ancak bulgular istatistiksel olarak değerlendirilememiştir. Bunun yanısıra anne yaşı arttıkça yanıktan korunma ve yanıkta ilk yardım bilgi puanlarının düştüğü saptanmış buna karşın istatistiksel değerlendirmede gruplararasındaki fark anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subjects of this research were 100 hundred 15-44 aged mothers who have at least one child. They applied to the Mamak Healt Center which is a branch of Ankara Metropolitan Municipality, Health Department Directorate. The aim of the research is to learn about the mothers knowledge on protection from burning and first aid in burning. The research is descriptive. The prepared questionaire was answered in a face to face interview. Data was collected from questionaire * s answers. The first part of the questionaire included descriptive questions about subject mothers and house enviroment. Second part included informative questions about protection from burning and first aid in the burning. The data collected from questionaire was evaluated by Researcher. In the evaluation mean and percentage calculations, the test of the importance of difference between two means, variance analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis variance analysis were used. 73The results of the evaluation showed that mothers have poor knowledge on protection from burning and their knowledge level about first aid in the burning is satisfactory. From the descriptive questions' answers about mothers, it is found out that the higher the education level of the mothers, the more scores they have both in protection from burning and information of first aid. But the findings were not evaluated by a statistical way. Another finding is that; the elder the mother, the less information they have both in protection from burning and first aid in the burning. In spite of this fact, the difference between groups couldn't be found meaningful after statistical evaluation.