Yoğun bakım ünitelerinin hemşireler tarafından ergonomik açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32879
  2. Yazar: AYİŞE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Araştırma, Ankara ili belediye sınırları içinde yer alan hastanelerden Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı Dışkapı Hastanesi, Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesinde yapılmıştır. Araştırma, sözü edilen hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin hemşireler tarafından ergonomik değerlendirmesi, ayrıca hemşirelerin vücut mekaniklerini kullanma durumlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bu hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 215 hemşire oluşturmakta olup bu hemşirelerden 110' u örnekleme alınmıştır. Örneklem seçiminde basit rasgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın ön uygulaması Ankara Numune Hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 10 hemşire üzerinde yapılmıştır. 91Veriler bilgisayarda değerlendirilmiş ve tablolaştırılraıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ki-kare, varyans analizi, Duncan's multiple range test kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yoğun bakım üniteleri ergonomik açıdan hemşireler tarafından orta düzeyde bulunmuş olup İhtisas 'in ergonomik değerlendirme puanı, Sigorta ve Hacettepe'den daha yüksek çıkmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hemşirelerin vücut mekaniklerine ilişkin puan ortalamaları orta düzeyde bulunmuştur. Hemşirelerin %81.13'nün bel ve sırt ağrısı sorunu %50. 52) sinin bel ve sırt ağrısı dışında sağlık sorunları olduğu saptanmış. Yaş, Boy, vücut ağırlığı, medeni durum, çalışma düzeni, çalışma süresi ve mesai saatinden fazla çalışma ile bel ve sırt ağrısı arasındaki ilişkiye bakılmış. Bu değişkenlerden mesai saatinden fazla çalışma ile bel ve sırt ağrısı arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin %55.56'nın sigara içtiği yaş ile sigara içme arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunmuştur. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is carried out in Social Insurance Dışkapı Hospital, Yüksek İhtisas Hospital and Hacettepe University Faculty of Medicine Adults' Hospital; all of which are the hospitals located within the municipality borders of Ankara province. This study is prepared as decriptive with the purpose of determining the ergonomic evaluation by nurses about the intensive care units of the above mentioned hospitals as well as the utilization level of body mechanics by nurses. The universe of the study is 215 nurses working in the intensive care units of these hospitals and 110 of them are included in the sample. Simple random sampling method is used in sample selection. For data collection, questionnaires are used. These questionnaires are prepared by the researcher basing on literature. The pretest of the study is earned out on 10 nurses working in the intensive care units of Ankara Numune Hospital. Data are evaluated in computers and are shown as tables. Percentage, chi-square, variance analysis, Duincan's 93multiple range test are used in the evaluation of data collected. ccording to the results, it is absorved that the intensive care units are found to be middle-level ergonomically by the nurses, and the ergonomic evaluation grade of İhtisas Hospital is higher than that of Hacettepe Hospital and Diskapx Hospital. This difference is statistically significant. The grades of nurses about body mechanics are also found to be middle-level. It is determined that 81.13 % of nurses complain about pain in their waists and back of their bodies; while 50.52% of nurses have other health problems. The pain in waits and bacak is evaluated according to the relation with age, height and weight, marital status, working system, working hours and overtime working. The relation between waist and back pain and overtime working is found to be statistically significant. Another important finding of the study is that 55.56% of nurses smoke cigarettes and the relation between age and smoking cigarettes is found to be statistically significant as well. Appropiate suggestions parallel to the results of the study are proposed. 94