Jinekolojik muayeneye gelen kadınlarda oluşan anksiyeteye hemşirelik yaklaşımının etkisi
  1. Tez No: 32881
  2. Yazar: SAMİYE METE (KILIÇ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ELBAŞ (ÖZHAN)
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özet Araştırma, jinekolojik muayene sırasında kadınlarda oluşan anksiyeteye hemşirelik müdehalesinin etkisini ve anksiyete nedenlerini saptamak amacıyla, tanımlayıcı ve deneysel olarak yapılmıştır. örneklemi 104 hasta oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, kadınların tanıtıcı özellikleri ile ilgili form, anksiyete belirtilerini değerlendiren form, anksiyete düzeylerini saptamak amacıyla durumluk anksiyete ölçeği, sürekli anksiyete ölçeği, anksiyete nedenlerinin saptandığı form kullanılmıştır, örnekleme alman kadınların 52'si deney, 52'si kontrol grubuna alınmıştır. Kontrol grubu normal poliklinik uygulamaları (hekim ve eğitimsiz personel tarafından muayene) ile muayene edilmiş, deney grubundaki kadınlar ise hekim ve araştırmacı tarafından muayene edilmiş ve hazırlanan hemşirelik yaklaşım programı uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, regreyon ve korrelasyon ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, jinekolojik muayene sırasında kadınların yüksek düzeyde anksiyete yaşadıkları saptanmıştır. Kadınlar muayene sırasında, muayene öncesine oranla daha fazla anksiyete yaşamaktadırlar. Hemşirelik yaklaşımı uygulanan grubun (deney grubu) hemşirelik yaklaşımı uygulanmayan gruba (kontrol grubu) oranla daha az anksiyete yaşadıkları belirlenmiştir. Kadınların muayeneye geliş sayılan arttıkça, anksiyete düzeylerinin düştüğü, eğitimin anksiyete düzeyini etkilemediği ancak muayene sonrası kontrole gelme durumunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Çalışmayan kadınların muayene sırasında, çalışan kadınlara oranla daha yüksek düzeyde anksiyete yaşadıkları ve muayene sonrasında kontrole gelme oranlarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Deney grubunda yer alan kadınların kontrol 67grubunda yer alan kadınlara oranla daha fazla kontrole geldikleri saptanmıştır. Jinekolojik muayeneye gelen kadınların, muayeneye ilişkin anksiyete nedenleri arasında en önemlilerinin kötü bir hastalık tanısı konulmasından korkma, cinsel organına dokunulması, cinsel organının görülmesi, acı çekmekten korkma, erkek hekime muayene olma, muayene için kullanılan alet ve pozisyon olduğu saptanmıştır. Araştırmada bu sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur. 68
Özet (Çeviri)
Summary This experimental and definitional investigation has been done to determine the influence of nursing interference to anxiety that is seen at the women during the gynecological examination and the reasons of anxiety. In this study, 104 patients costitute the experiment. And the used data collecting implements are; a form that consists women's introductory features, another form that shows anxiety symptoms, conditional anxiety measure to determine anxiety levels, lasting anxiety measure, a form on which anxiety reasons are determined. 52 of the women are in the experiment group and 52 of them are in the control group. The control group was examined by the normal polyclinic applies (by doctors and non-qualifield staff) and the experiment group was exemined by doctors and searchers and the planned nursing programme was applied to them. Datas were evaluated by percentage calculation, the importance test between the two averages, and coordination and regresion analysis. Acording to the results of this inverstigation, women live high level of anxiety during the gynecological examination women have more anxiety during the gynecological examination than before the axamination. The experiment group which had the nursing interference had less anxiety than the control group which had no nursing interference. İt is seen that the more women come to the examination the less they have anxiety.It's seen that when the woman's visit increase, their anxiety levels fall down and their education levels don't effect their anxiety level but it effects their comings for the controls after examination possitively. Not working women had more anxiety more 69than the working women and they didn't come for the controls again after the examination. İt is determined that the experiment group women came for the controls more than the control group women. The most important anxiety reasons that were seen at the women who had gynecological examination are; They afraid of learning that they have a cancer being touched to their genitals, being seen to then- genitals, afraid of having pain, being examined by a male doctor, the tool is used for examination and the examination position. İn this study, some advise and offers are given for these results. 70