Pazaryolu ilçe merkezi'nin coğrafi etüdü
Geographical study of Pazaryolu centrum
- Tez No: 328803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Pazaryolu ilçe merkezi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları dâhilinde yer almaktadır. Yönetim bakımından Erzurum iline bağlı bir ilçe olan Pazaryolu, Erzurum il merkezinin kuzey batısında bulunmakta olup ilçe merkezinin Erzurum il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 124 km'dir.İlçe merkezinin doğusunda Maden Köprübaşı Beldesi (İspir), Güneyde; Demirgöze ve Gülçimen Köyleri, Batıda; Göztepe, Çatakbahçe, Sadaka Köyleri, Kuzeyinde ise Şehitlik ve Esenyurt köyleri bulunmaktadır. Pazaryolu ilçesi yönetim bölgesinin alanı 742 km², ilçe merkezinin sahası ise 44,84 km²dır.Pazaryolu ilçe merkezi ortalama yüksekliği 1350 m'dir. Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında geçiş kuşağında yer almaktadır. Bitki örtüsü ise ilkbahar ve yaz başlarındaki yağmurlarla yeşeren temmuz ve ağustos aylarında kuruyarak bozkır görünümü alan antropojen step formasyonu ile kaplıdır.Araştırma sahası idari bakımdan belediye sınırları dâhilinde olan 9 mahalleden oluşmaktadır. Pazaryolu ilçesinin 35 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Araştırma sahasının temel ekonomik faaliyetleri; tarım, hizmet ve ticaretten oluşmaktadır. Ancak sürekli göç vermesinden dolayı tarım ve hayvancıkta gerileme görülmektedir. Tarımsal faaliyetler ticari olmayıp, ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Ticari iş yerleri yerel ihtiyaçları karşılamaya yönelik ve perakende ticaretten ibarettir. Sanayi birkaç atölyeden oluşmaktadır.Yapılan çalışma ile Pazaryolu ilçe merkezinin Fiziki Coğrafya ile Beşeri ve Ekonomik Coğrafya özellikleri ortaya konularak, sorunların tespiti ve çözüm önerileri yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pazaryolu township which is the constituent of our field takes part in East Blacksea part of the Blacksea Region. Pazaryolu whose management is connected to Erzurum takes part in northwest side of the Erzurum?s city center which is approximately distant from Erzurum 124 km.In the ast of the township there are Maden Köprübaşı City (İspir), in South Demirgöze and Gülçimen villages, in West Göztepe, Çatakbahçe, Sadaka Villages, in the North şehitlik and Esenyurt Villages. Management area of the Pazaryolu square is 742 km², square of township is 44,84 km².Average height of Pazaryolu is 1350 m. It takes part transition zone between East Blacksea and East Anatolia. Its flora is covered antropojen stepe formation which leafs out with the rains in spring and early summer and by fades in July and August become stepe.It comprised from nine neighbourhood whose management is connected to city hall. Pazaryolu has 35 villages. Basic economic activities of field research are; agriculture, service and trade. However because of constant emigration , agriculture and animal husbandry are decreasing.Agricultural activities are not commertial it is for familiy?s needs. Commercial shops are forLocal needs and retail. Industry is consist of some workshops.With thiswork, putting forth the characteristics of Physical, Human and economic Geography, of the Pazaryolu district center, identifying the problems and solution proposals were made.