Endotrakeal entübasyon tüpü olan hastalarda tüpe ilişkin komplikasyonların engellenmesinde hemşirenin rolü
- Tez No: 32886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
62 ÖZET Araştırma, endotrakel entübasyon uygulanan hastaların kompli- kasyonlarının engellenmesinde hemşirenin rolünü belirlemek amacıyla planlanmış ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Eğitim ve Araştırma Has¬ tanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapılmıştır. Endotrakeal entübasyon uygulanmış hastalardan rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilmiş, 50'si araştırma, 50'si kontrol grubu olmak üzere 100 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma grubundaki hastalara belli standartlar doğrultusunda hemşirelik bakımı verilmiş, kontrol grubundaki hastalar ise rutin servis bakımı almışladır. Veriler, t.Ü.İktisat Fakültesi Haydar Furgaç Bilgi İşlem Merkezi'nde değerlendirilmiştir. Araştırma grubuna alınan hastalarımıza uygun numarada tüp seçilerek kaf basıncının 25 mmHg'a ayarlanması ve 4-8 saatte bir kontrol edilmesi nedeniyle kaf basıncının düşük veya yüksek olmasına bağlı komplikasyonlar kontrol grubuna göre daha az meydana gelmiştir. Aspirasyon işle¬ minin cerrahi aseptik tekniğe uygun olarak yapılması ile araştırma grubu-.63 nün traksıl kültürlerinde daha az enfeksiyona rastlanmıştır. Ağız bakımının uygun teknik ve sıklıkla yapılması ile de araştırma grubunda ağız için¬ de enfeksiyon daha az gözlenmiştir. Endotrakeal tüp bakımının deneyimli hemşireler tarafından ilkelere uygun yapılması, endotrakeal tüpe bağlı kompliksayonların aşağılara çekilmesinde bir faktör olacağı düşüncesini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The plan or target of the research above, is to emphasize clearly the role of the nurses exspecially who work under intensive care units, on what can they do to minimize any problems or complications face by the patients with endotracheal intubations. And in completing the research, all had been done in our intensive care units of reanimations services under Anestesiology department related to Medical Research Center of Istanbul Medical Faculty, Istanbul University, Turkey. Thoroughly, we had selected totally, 100 patients with endotracheal intubations, and they were divided into two groups. Half of the patients (50 patients) were listed under our research and the other half (50 patients) were under normal routine group for control, standard form in the same ward. The patient which were participated in our research were given treatment form well dedicated nurses and been informed clearly before, on what to do. But the other, normal routine group were treated as usual in the same ward. The results from this research, we learned that almost all the patients which were under our research had less complications or problems, comparing, to the one in the normal routine treatment group.65 So, we notice the fact clearly, each patients who had used suitable tubes accordingly, and with constant pressure on the cuff-side approximately 25 mmHg and the most important thing, who were always under control for every 4 to 8 hours, continously could really minimize the complications, exactly. All the aspirations done on these patients, were very cautious and aseptic technics were used, regularly therefore, due to the result of tracheal culture, we faced less problems on infections. And again, with aseptic technic we cleaned the oral parts, too and from this part also, we had less problems. The patients under endotracheal intubations in the intensive care units were treated with strict hospital principles by professional nurses and doctors. Therefore, we may say, as a matter of fact that we support readily, any complications related to endotracheal intubations can be reduced.