Excimer laser ile tedavi edilen miyopi hastalarının beklentilerine eğitimin etkisi
- Tez No: 32885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
61 O Z ET Bu araştırma Lazerex Miyopi Tedavi Merkezinde, 50'si çalışma ve 50'si kontrol grubu olmak üzere 100 hastada ameliyat öncesi eğitimin, ameliyat sonrası hasta beklentilerine olan etkinliğini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara tedaviden önce araştırmacının kendisi tarafından kitapçık kullanılarak ve sözlü soru cevap yöntemi ile eğitim yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin bilgilerin dışında özel bir açıklama yapılmamıştır. Çalışmamızda sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, ameliyat öncesi eğitimin ameliyat sonrası beklentiler üzerinde fazla etkili olmadığı görülmüştür. Hastaların özel bir merkezde tedavi görmelerinin bunda etkin olduğu düşünülmüştür (p>0.05, p = 0.097). Tedavinin 3. ayında hastalar üzerinde yapılan sübjektif bir değerlendirmede, tedaviden % 57 oranında beklentilerine tam olarak ulaşmaları, % 42 oranında henüz istedikleri sonuca ulaşamadıklarını söylemeleri, % 1 gibi çok düşük bir oranda tedaviden beklediği sonucu bulamaması, Excimer Laser'in miyopi tedavisindeki olumlu sonuçlarını sergilemesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The aim of this study is to understand the effect of preoperative informational education on the postoperative patient's satisfaction. 100 myopic patients were included in this study. From this gro up, 50 patients had preoperative education about the surgical procedure and its probable consequences which was given by primary researcher with booklets and face to face questions and answers. The rest of the patients (n = 50) were included into the study as a control group and were given only basic information about the surgical procedure. There was no statistically significant difference in terms of posto perative expectation scores between the study groups (p>0.05, p = 0.097). As a result the subjective fuccers rate of Excimer Laser Photoref ractive Keratectomy (PRK) is satisfactory for 57%, moderatly satisfactory for 42% and not satisfactory for 1% of the patients. Therefore the Exci mer Laser myopic PRK can be offered as an alternative for the myopie patients.