Kardiyo-vasküler cerrahi yoğun bakım ünitelerinde ilk 24 saatte hemşirelik bakımı için harcanan sürenin belirlenmesine ilişkin bir çalışma
- Tez No: 32887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Araştırmamız Istanbul Florence Nightingale Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım ünitesi 'ne kalp damar cerrahisi uygulanmak üzere kabul edilen 113 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, kalp damar cerrahisi girişimi yapılan hastalarda ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde uygulanan hemşirelik aktivitelerinin ve bakım sürelerinin saptanması ve bu ünitede çalışmanın planlanmasında rehber olması düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Hastaların % 80'i erkek, % 25.7'inin 46-55 yas arasında, % 70 'ine cerrahi girişim olarak koroner by-pass uygulandığı belirlenmiştir. Araştırmamızda ameliyat sonrası ilk 24 saatte uygulanan hemşirelik aktivilelerinin ve bakım süreleri belirlenmesinin mümkün olmasına karşın, ameliyat sonrası hastaya açıklama yapılması, ekstübasyon öncesi ve sonrası hastaya etkili solunum ve uyanık kalması için uyarıda bulunulması, göğüs tüplerinin sıvazlanması ve hipotansiyon durumunda yatak pozisyonunun ayarlanması gibi aktivitelerin sürelerinin saptanması mümkün olmamıştır. Sonuçta ameliyat sonrası ilk ve ikinci 12 saatlik dilim arasında yapılan karşılaştırma sonucu ilk 12 saatteki bakım ortalamalarının daha farrîa olduğu dolayısıyla harcanan bakım süresinin yükseldiği gözlenmiştir. Bağımsız hemşirelik aktiviteleri, hasta izlemi ve sıvı ve ilaçların verilmesi için harcanan bakım sürelerinin daha80 fazla olduğu ve yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre yapılabilecek öneriler arasında yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin rollerinin belirlenmesi, yoğun bakım ünitelerinde hasta gereksinimleri göz önüne alınarak hemşirelik iş yükü hesaplarının yapılması, hasta sınıflandırma sistemleri kullanılması, yoğun bakım ünitelerinde hemşirelik bakımının kalitesinin ölçülmesi ve yoğun bakıma özgü standart bakım planları hazırlanması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed for 113 patients accepted to surgical intensive care (SICU) of the Florence Nighitingale Hospital for cardio- vascular system (CVS) operation. The objectives of the study are to determine the nursing activities and times of care applied to the patients experienced CVS operation in the first 24 hours after the operation and to provide guidance to planning of the work in the unit. 80 % of the patients were men, 25.7 % were between 46-55 ages and 70 % of them were experienced coronary by-pass. Although determination of the durations of post operative nursing activities was possible, it was not possible to determine the duration of some activities such as post operative explanations to the patient, effective respiration before and after extubation and motivation of the patient to stay awake, stroking the thoracic drainage tubes, and changing the bed possition in the case of hypotension. It was found that in the first 12 hours after the operation average care times were higher than those in the second 12 hours. Thus the time spent for care was higher in the first 12 hours period. It was also found statistically significant that the duration of dependent nursing activities was longei~ than thatof independent activities and the a, care time spent for patient monitoring activities and administration of fluids and drugs were longer than the times spent for hygienic and preventive activities. The suggestion resulted from the study are as follows:. Roles of all the nurses working in the SICU must be determined.. Work load of nurses in the SICU must be calculated considering patient requirements. Patient classification systems must be used. Quality of patient care in the SICUs must be measured. Standart care plans for intensive care units must be prepared. In service education programs of nurses in the hospital must be carried out.