Malign melanomlu hastaların klinikopatolojik incelenmesi
Clinicopathological analysis of patients with malign melanoma
- Tez No: 328928
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL SOMALI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada,Dokuz Eylül Üniversitesi Tibbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğinde Ocak 1996-Aralık 2011 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen Malign Melanom tanılı hastaların Klinikopatolojik özellikleri, primer yerleşim yerleri,metastaz yerleri,primer yerleşim yerlerine göre sağ kalım oranlarına bakmayı amaçladık.Malign Melanom çevre şartlarından etkilenen bir hastalıktır.Güneş ışığına maruziyet bir risk faktörüdür.Fakültemiz bulunduğu konum itibariyle daha çok Ege bölgesi hastalarına hitap etmektedir.Ege bölgesi ülkemizde görece güneş ışığının fazla olduğu bir bölgedir.Dolayısıyla İzmir ve çevresindeki Malign Melanom hastalarını klinikopatolojik olarak değerlendirme imkanımız olacaktır.Ayrıca Türkiye'de malign melanom hastalarının özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların sayısı oldukça azdır.Bu çalışmanın diğer bir amacı da Türkiye veri tabanına katkıda bulunmaktır.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde 1991-2011 Yılları arasında takip edilen malign melanom tanılı 166 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Öncelikle hastane otomasyon sistemine malign melanom ICD kodu girilerek 334 malign melanomlu hastanın bilgisine ulaşılmıştır.Daha sonra bu hastalar Tibbi Onkolojinin kendi arşivi taranarak 240 tane hasta dosyası bulunmuştur.84 hasta dışlama kriterleri içinde olduğu için çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların demografik ve klinik verileri olan tanıda yaş, cinsiyet, metastaz, tümörün yeri, breslow kalınlığı, son kontrol tarihi, ilk metastaz tarihi, exitus tarihi Tibbi Onkoloji dosyalarındaki veriler ve hastane otomasyon sistemi baz alınarak kaydedildi. Tümörün ortalama görülme yaşına bakıldı.Ayrıca cinsiyete,yaşa,breslow kalınlığına,genel sağ kalıma ve lokalizasyona göre ortalama sağ kalıma bakıldı.Yine lokalizasyona göre breslow kalınlığında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılarak analiz edildi.Sonuçlar: Hastalardan 87'si erkek, 79'u kadındır. Tüm hastaların ortanca yaşı 52,66 (21-81) dır. En sık extremite bölgesinde malign melanom görülürken daha az sıklıkta baş boyun ve gövdede gözlenmiştir. Primer tümör bölgesi ile breslow kalınlığı arasında istatistiksel bir anlamlılık saptanmamıştır(p=0.109). Ancak breslow kalınlığı ile sağ kalım arasında istatistiksel bir fark bulunmuştur. Breslow kalınlığı 0-2 mm arasında olanların ortalama sağkalımı 125,6 ay(99-151), 2-4 mm arasında olanların ortalama sağkalımı 121,2 ay(92-151), 4 mm ve üstünde olanların ortalama sağkalımı 89 ay(68-111) olarak saptanmıştır ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır(p=0,012). Tüm hastaların 1 yıllık sağkalım oranı %96, iki yıllık sağkalım oranı %92.1 ve 5 yıllık sağkalım oranı %82.7 saptanırken; ortalama sağkalım süresi 89,74±6,9 ay olarak saptanmıştır. Kadın cinsiyette ortalama sağkalım 108.8 ay, erkeklerde ortalama sağkalım 72.7 ay saptanmış olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(P=0,001). Melanomun primer yerleşim yerine göre sağkalımları sırasıyla baş-boyun yerleşiminde 69.6 ay, gövde 114.1 ay, extremite yerleşiminde 82.0 ay olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır(P=0,32).Tartışma: Malign melanom en kötü seyirli deri tümörü olup prognozu etkileyen faktörler birden fazladır. Bu çalışmada en önemli prognostik faktörler breslow kalınlığı, primer tümör yerleşim bölgesi ve cinsiyet olarak saptanmıştır. Ülkemizde malign melanomun prognozu ve kliniği ile ilgili yapılmış nadir çalışmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Our aim in this study is to analyse clinicopathological features, primary locations, metastasis locations and survival rates due to primary locations in malign melanoma patients that followed by Dokuz Eylul University Hospital Medical Oncology Clinic in years between 1999 and 2011. Malign melanoma is depended on environmental factors. Sunlight exposure is a risk factor. We mostly administer patients from Aegean Region that gets more sunlight relatively. Consequently, we would have opportunity to evaluate malign melanoma patients around Izmir clinicopathologically. Furthermore the descriptive studies about malign melanoma are few in Turkey. Contribution to Turkish data would be our other objective.Patients and Method: In this study, 166 malign melanoma patients that followed by Dokuz Eylul University Hospital Medical Oncology Clinic in years between 1991 and 2011 were evaluated retrospectively. Initially, malign melanoma ICD code was entered to hospital computer system, we achieved 334 malign melanoma patient data. We found complete data of 240 patients in Oncology records. 84 patients were excluded from the study. The demographic and clinical datas of all patients were included in the study such as age, sex, metastasis, tumor location, breslow thickness, last follow-up date, first metastasis date, exitus date and datas in oncology charts which are recorded by hospital otomation system. Average age of tumor occurence and average time of survival were detected due to sex, breslow thickness, general time of survival and location. Significance of difference between location and breslow thickness was also analysed.Results: 87 of patients is male, 79 is female. The median age is 52,66 (21-81). The most common site for malign melanoma is extremity; head, neck and body are less commonly involved. There is no statistically significant difference between primary tumor site and breslow thickness (p=0.109). Breslow thickness and survival are related statistically significant. Average survival time for Breslow thickness between 0 and 2mm is 125,6 months (99-151), 2 and 4 mm is 121,2 months (92-151) and over 4mm is 89 months (68-111) and difference between groups are statistically significant (p=0,012). 1 year survival rate for all patients is 96%, 2 year survival rate is 92.1% and 5 year survival rate is 82.7%. Average survival time is detected as 89,74±6,9 months. Mean survival time for female patients is 108.8 months, 72.9 months for male patients which is statistically significant (P=0,001 The mean survival time for head-neck malign melanoma is 69.6 months, 114.1 months for body involvement and 82.0 months for extremity involvement. ). There is no significant difference in survival due to melanom primary site (P=0,32) .Discussion: Malign melanoma has the worst progress in all skin cancers and there are several factors affecting the prognosis. The most important prognostic factors detected in this study are breslow thickness, primary tumor site and sex. This study is one the few studies designed to investigate malign melanoma prognosis and clinic in our country.