Kıkırdak timpanoplastilerde aurikular greft donör alanlarının morbidite ve kozmetik görünüşe etkisinin incelenmesi
Assessment of the effects of auricular graft donor sites on morbidity and cosmetic appearance in cartilage tympanoplasty
  1. Tez No: 328956
  2. Yazar: AYDIN HÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda, timpanoplastilerde kıkırdak greft kullanımı, hem tutulum oranlarının yüksek olması hem de işitme rekonstrüksiyon sonuçlarının iyi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Çalışmamızda auriküler kıkırdak greft donör alanı olarak kullanılan skafa ile tragusun, postoperatif dönemde morbidite ve kozmetik açıdan sonuçlarını karşılaştırmak istedik. Skafa ve tragus kıkırdak greft alanlarını değerlendirirken, herhangi bir greft alımı için cerrahi yaklaşım dışında ek bir insizyon gerektirmeyen fasya greftini de kontrol grubu olarak ele aldık.Hastanın görsel açıdan simetri, estetik memnuniyetini ve bu kozmetik durumunu objektif kriterler açısından değerlendirmek için antropometrik ölçümlerini ele aldık. Klinik açıdan da ciltte nedbe oluşumu, pigmentasyon değişiklikleri ve duysal değişiklikleri karşılaştırdık.Çalışmamızda 234 hasta ve bunların 257 opere kulağı bulunmaktaydı. Çalışmamız içinde operasyon öncesi bulguları elimizde olan prospektif 40 opere kulağı da mevcuttu. Görsel analog skorlamada (7-10 arası iyi, 4-6 arası orta, 0-3 arası kötü) simetri ve estetik memnuniyeti açısından tamamı 7 ve üzerinde puan aldı ve tamamı (%100) iyi olarak değerlendirildi. Hastanın görsel açıdan kendini değerlendirmesi subjektif veri tabanı oluşturduğundan, bu veriyi güçlendirmek amacıyla kulakta belirlediğimiz antropometrik ölçümleri kullandık. Gördük ki bu objektif veriler arasında da anlamlı bir fark yoktu. Çalışmamızdaki skafa grubunda klinik duysal değişiklikler 8 (%7) hastada mevcutken, tragus grubunda 9 (%14) hastada görüldü. Kontrol grubu olarak skafa ile tragusun karşısında değerlendirdiğimiz fasyada klinik sorunlar hiç yoktu. Klinik açıdan ciltte nedbe oluşumu ve pigmentasyon değişikliği değerlendirmesinde skafa ile tragus grupları arasında fark yoktu. Sonuç olarak, klinik değerlendirmede skafa greft donör alanı tercih edilen hastalarda ciltte duysal değişikliklerin tragusa nazaran daha az olduğu görüldü. Skafa veya tragus greft alımının, postoperatif dönemde memnuniyetsizlik yaratacak veya estetik açıdan önemsenecek sorunlar meydana getirmediği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years cartilage grafts have been widely used in tympanoplasty due to the fact that their graft intake rate is high and are associated with good hearing reconstruction results. In our study, we aimed to compare the postoperative morbidity and cosmetic results after using scapha and tragus as auricular cartilage graft donör sites. While evaluating scapha and tragus cartilage grafts, we used fascia graft that did not involve any other additional incision apart from surgical graft harvesting procedures as our control group.We used anthropometric measurements in order to objectively evaluate the patient in terms of visual simmetry, esthetic satisfaction and cosmetic condition. We also clinically compared sensorial and pigmentation changes and scar formation on the skin.Our study included 234 patients and a total of 257 operated ears. According to the visual analog scale (7-10 good, 4-6 average, 0-3 unsatisfactory) symmetry and esthetic satisfaction all scores were equal to or more than 7 and therefore all (%100) were classified as good. The patient?s own assessment in terms of appearance formed the subjective database and we therefore used the ear?s anthropometric measurements to strengthen the data. We observed no significant difference between these sets of objective data. Clinical sensorial changes were seen in 8 patients (%7) in the scapha group and 9 patients (%14) in the tragus group. There were no clinical problems observed in our fascia control group that we compared with the scapha and tragus groups. No clinical difference was observed between the scapha and tragus groups in terms of scar formation and pigmentation changes. Upon clinical assessment, less sensorial changes on the skin were observed among those patients who preferred scapha greft donor sites compared to those in the tragus group. It was observed that neither scapha nor tragus graft harvesting causes postoperative patient dissatisfaction or esthetic problems.