Timpanoplastilerde greft materyali ve hazırlanış şeklinin postoperatif odyolojik kazanç ve greft tutulum başarısına etkisi
The effect of graft material and its preparation method on post-operative hearing gain and graft take on timpanoplasty operations
- Tez No: 334079
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ONUR ODABAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda kliniğimizde Ekim 2000-Ağustos 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş tüm Tip 1 timpanoplasti olguları arasından kayıtlarına ulaşılabilen, ameliyatı yapan cerrah tarafından düzenli progress kunulan, düzenli takip altında olan 130 vaka seçildi. Bu 130 vakanın dosyalarının retrospektif olarak taranması suretiyle klinik notlar, preoperatif ve postoperatif odyogram sonuçları kaydedildi. Kullanılan greft tekniğine göre oluşturulan dört gruptaki hastaların yapılmış odyogram sonuçları (SRT: speech reception treshold ; 500, 1000, 2000, 3000, 4000 Hz'teki ABG: air bone gap kazançları ), anatomik olarak greft tutulum oranları ve başarıyı etkileyen diğer faktörler (yaş, cinsiyet, perforasyonun zar üzerindeki yerleşimi, perforasyonun hangi kulakta olduğu, Diyabetes Mellitus ve Hipertansiyon ile ilişkisi, takip zamanı ve MERI skorları ) karşılaştırıldı.Başarı kriteri olarak; hem anatomik olarak intakt greft tutulumu hem de SRT veya ABG kazanç değerlerinden herhangi birinde sıfırdan farklı müsbet artış olması başarılı olarak kabul edildi.Elde edilen veriler ile SPSS for Windows 15.0 (SPSS Inc. , Chicago, Illinois ) bilgisayar programı kullanılarak bir veri tabanı oluşturuldu. Sonuçlar ile aynı bilgisayar programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı.Sonuç olarak; kıkırdak timpanoplastilerin, özellikle de ada kartilaj tekniğinin geniş perforasyonlarda ilk seçenek olarak kullanılmasının başarı şansını arttıracağı, timpanoplastilerin 7-9 yaşından sonra mümkün olan en küçük yaşta yapılmasının başarı şansını artırabileceği, postoperatif bakımın ve hekim önerilerine uyumun cerrahi başarısı üzerinde etkili olduğu, posterior bölge perforasyonlarının sonuçlar itibariyle daha iyi prognoza sahip olduğu, postoperatif takipte kontrollere mümkün olduğunca uzun süre devam edilmesi gerektiği, MERI skorlamasının otolojik cerrahide prognoz tahmininde önemli bir yere sahip olduğu, postoperatif greft tutulumu ve odyometrik kazancın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği, hastalarımıza bu şartlar dahilinde maksimum faydanın sağlanabileceği sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, 130 cases have been chosen from all type 1 tympanoplasty cases, performed between December 2000 and August 2011 in our clinic. Information of these 130 cases, which were easily attainable, had been recorded regularly and all the cases had been examined and recorded by the same surgeon who performed surgery, during postoperative follow-up period. By reviewing files of these 130 cases; clinical notes, preoperative and postoperative odiogram results have been noted. According to four groups that have been performed due to graft techniques ; odiogram results ( SRT, ABG 500, ABG 1000, ABG 2000, ABG 3000, ABG 4000) , anatomic graft take results, and factors affecting results (age, gender, the site of perforation on tympanic membrane, the side of perforated ear, Diabetes Mellitus ve Hypertension, the length of postoperative observational period ve MERI scores) have been compared.Both, anatomical complete graft take and any positive value in odiometric scores, have been determined as `successful?.The datas acccessed, have been used to perform a database by SPSS for Windows 15.0 (SPSS Inc. , Chicago, Illinois ) computer program. Results have been used to make statistical analysis by the same computer program.In conclusion; cartilage tympanoplasty tecniques, especially `island cartilage tecnique? have been highlighted as the first choice in large perforations, the age of surgery has been specified as young as it could be done after age 7-9 to increase the success rate, postoperative care and convergence to doctor advice have been cited to be such important on surgical success, posterior perforations have been cited to have better prognosis, postoperative observational period has been emphasized to be maximum as much as it could be, MERI scoring system has been cited to have an important role on otologic surgery prognosis prediction, postoperative graft take and odiologic gain have been emphasized to be parts of the whole subject and it has been emphasized that, maximum benefit for our patients should be achieved in this way.