Kıkırdak timpanoplasti ve temporal kas fasyası kullanılarak yapılan timpanoplastilerde reperforasyon ve işitme kazançlarının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of reperforation and hearing gains in tympanoplasty using cartilage tympanoplasty and temporalis fascia
  1. Tez No: 573041
  2. Yazar: VEYİS ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AFŞIN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızda timpanoplasti operasyonunda en sık kullanılan iki greft meteryali olan temporal fasya ve kıkırdağın, greft tutma başarısı ve işitmeyi düzeltici etkilerinde birbirlerine olan üstünlüklerinin saptanması amaçlanmıştır. Bununla beraber genel başarıya etkileyebilecek cerrah deneyimi ve klinik pratiğinin oluşması gibi konular da incelenmiştir. Çalışmamıza kliniğimizde opere edilen 486 hastaya ait 509 kulak operasyonu dahil edilmiştir. Hastaların operasyon öncesi ve sonrası muayene bulguları ile frekans spesifik ve ortalama odyometri sonuçları kaydedilerek karşılaştırılmıştır. Kliniğimizde 509 timpanoplasti operasyonu üzerinden yapılan çalışmaya göre temporal fasya ve kıkırdak greftleri kullanılan hasta gruplarında, greft tutma başarı oranları sırasyıla %82,4 ve %90,3 bulunmuştur. Her iki hasta grubunda da anlamlı iyileşme saptanmış (her biri için p0,05).
Özet (Çeviri)
Retrospective Comparison of Reperforation and Hearing Gains in Tympanoplasty Using Cartilage Tympanoplasty and Temporalis Fascia In this study, we aimed to determine the superiority of the two most commonly used graft materials in tympanoplasty, temporal fascia and cartilage, on the success of graft retention and hearing-correcting effects. In addition, issues such as surgeon experience and clinical practice that may affect overall success were also examined. 509 ear operations of 486 patients operated in our clinic were included in this study. Pre- and postoperative examination findings and frequency-specific and average audiometry results of the patients were recorded and compared. According to the study performed on 509 tympanoplasty operations in our clinic, the success rates of graft retention were 82,4% and 90,3%, respectively, in the groups of patients using temporal fascia and cartilage grafts. There was a significant improvement in both patient groups (p 0,05).