Böbrek lezyonlarının benign-malign ayırımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısı
The evaluation of the value of the diffusion weight imaging in the differantial diagnosis of the benign and malign renal masses
  1. Tez No: 328982
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GENÇHELLAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda renal lezyonlarda benign ve malign ayırımında difüzyon magnetik rezonansın tanıya katkısı amaçlanmıştır.Radyolojik ve histopatolojik tanılı 25'i benign (13 anjiomyolipom, 12 kist), 31'i malign toplamda 56 lezyonu bulunan 54 hastada konvansiyonel manyetik rezonans sekanslarına ek olarak 3 farklı difüzyon değerinde (b50, b500, b1000) görüntüler alındı. Karşılaştırma amaçlı olguların sağlıklı renal ve dalak parankiminden benzer şekilde ölçümler yapıldı.Difüzyon görüntüleri görüntü işleme yazılımı functool ile görünür difüzyon katsayısı haritaları oluşturulup sayısal ölçümler yapıldı. Basit kistler b50 difüzyon değerinde böbrek parankimine göre belirgin parlak iken b500 ve özellikle b1000 değerlerinde giderek hipointens görünüm kazanmakta olup görünür difüzyon katsayısı görüntülerinde yüksek b değerlerinde difüzyon kısıtlılığı göstermeyen giderek parlaklaşma göstermektedir. Üç farklı b difüzyon değerinde kistlerin görünür difüzyon katsayısı ortalaması hem böbrek parankiminden hem de malign lezyonlardan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Anjiomyolipomlar b1000 değeri dışında böbrek parankim görünür difüzyon katsayısı değerleri ile örtüşmekte olup malign lezyonlardan tüm difüzyon değerlerinde istatistiksel olarak yüksektir. Malign lezyonlar (metastaz, primer) en düşük görünür difüzyon katsayısı değerlerine sahip olup böbrek parankimi, anjiomyolipom ve basit kistlerden anlamlı şekilde farklı derecede düşük görünür difüzyon katsayısı değerlerine sahiptir. Benign ve malign lezyonlar tüm difüzyon değerlerinde birbirinden anlamlı şekilde farklı görünür difüzyon katsayısı değerlerine sahiptirler.Renal lezyonlar farklı difüzyon görüntülemelerde rahatlıkla böbrek parankiminden ayrı olarak izlenmekte olup, lezyonlar kendi içerisinde benign-malign ayırımını b50, b500, b1000 difüzyon ortalama ADC değerleri ile istatistiksel olarak yapılabilmektedir.Düşük difüzyon b değerlerinde böbreğin benign-malign lezyonlarını tanıma, yüksek b değerlerinde ise lezyonların karekterizasyonu ve ayırımında kulanabilmek için rutin abdominal görüntüleme protokolüne eklenebileceği düşünüldü. Bu sonuçların daha kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi uygundur.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to differantiate benign and malign renal lesions with diffusion-weighted MR imaging.54 patients who had 56 lesions, 25 benign lesions (13 angiomyolipomas, 12 cysts) , 31 malign lesions, which were diagnosed as radiologically and histopathologically were performed conventional MR imaging sequences and additional three different diffusion values (b50, b500, b1000). Measurements were done as same style from normal renal and splenic parenchymas due to comparison.Numerical measurements of diffusion images were done creating `?apparent diffusion confluence?? map with functool which is image processing software. While simple cysts were brighter than normal parenchyma on b50 diffusion value, they showed brightness without diffusion limitation at higher b values on apparent diffusion confluence images; although they had more hypointens apparence on b500 diffusion value and especially b1000 diffusion value. Apparent diffusion confluence average of cysts on three different values were found significantly higher than both malignant lesions and normal renal parenchyma statistically.While angiomyolipomas except b1000 values overlapped with renal parenchyma apparent diffusion confluence values, they had higher apparent diffusion confluence values than malignant lesions at all diffusion values statistically. Malignant lesions, metastasis and primary tumours had the least apparent diffusion confluence values and their apparent diffusion confluence values were significantly lower than renal parenchyma, anjiomyolipomas and simple cysts had. Benign and malignant lesions had significantly different apparent diffusion confluence values at all diffusions values.Renal lesions visualized different intensity than renal parenchyma on all diffusion images and differantion of benign and malignancy could be done statisticially by all diffusion values (b50, b500, b1000) on apparent diffusion confluence images.Because it improves detection of focal renal lesions at low b values and at higher b values give diffusion information that helps focal renal lesion characterization and for differantial diagnosis, diffusion sequences should be added to the routine abdominal magnetic resonans imaging. These results should be supported by more extensive studies.