Değişik hastane ünitelerinde yatmakta olan hastalarda görülen yeme sorunlarının nedenleri ve hasta üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin araştırılması
  1. Tez No: 32900
  2. Yazar: SELMA HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 ÖZET Bu çalışma Marmara Üniversitesi Hastanesi Servislerinde (İç Hastalıkları, Ortopedi, Göz, Nöroşirurji, Nöroloji, Psikiyatri, Kadın Doğum, K.B.B., Üroloji) gözlemlenen yeme sorunları nedenlerini araş tırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla yeme sorunu olan 100 hasta araş tırma kapsamına alınmıştır. Hastalara sosyodemografik özellikleri, yeme sorunlarıyla ilgili nedenleri ve hasta üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya yönelik ve araştırmacı tarafından hazırlanan üç değişik anket formu uygulanmıştır. Yeme sorunları nedenleri kurumsal, sosyal etkileşimsel ve psikolojik alanları kapsamaktadır. Çalışmamızın sonuçlarına göre yeme so runlarının önemli kısmının kurumsal nedenlerden kaynaklandığı anlaşılmış- tur. Aynı zamanda bunların hastalar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY This study was planned to sort out the reasons of feeding problems observed in medical wards of Marmara University Medical School Hospital, for this study, hundred patients with feeding problems were recruited. The patients were given an interwiew schedule designed to elicit information about sociodemographic data and two different ques tionnaires in order to collect the data about reasons and effects for feeding problems. The reasons, included environmental- institutional, social-interract ional and psychological factors. According to our results, most feeding problems were found to be originated from envi ronmental-institutional factors, also it is found that they have some important negative effects upon patients.