Açık kalp ameliyatı olacak hastaların bilgi gereksinimine ilişkin bir çalışma
  1. Tez No: 32901
  2. Yazar: ZEKİYE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
42 ÖZET Araştırma, Istanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesi Araştır ma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı ile İstanbul Göğüs-Kalp Damar Cerrahisi Merkezi'nde yatan 20-60 yaş grubu, açık kalp ameliyatı olacak 100 hastanın bilgi gereksinimlerinin belirlenme si amacı ile yapılmıştır. Hastalarımızın büyük bir çoğunluğunun kalp hastalığı riskinin yüksek olduğu 51 yaş ve üstü oldukları ve cinsler arasında farklılık olmadı ğı, doğal olarak da yoğunluğun bir sağlık güvencesine sahip hastalarda olduğu görülmüştür. Ameliyat öncsei hastalıkları konusunda hepsinin bilgi sahibi olma isteğinde oldukları ancak bilgi ile hastalık tanısı arasında ilişki kura rak bunda yoğunlaştıkları belirlenmiştir. Bilgi gereksinimlerinin kaynağı olarak da hekimi gördükleri ancak iletişim kurmada genelde hemşireyi seçtikleri, sonraki yaşamlarına ilişkin bilgi eksikliği olduğu, bunun pek farkında olmadıkları ve hastaların bu konuda eğitim almalarının gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY This research is done in Istanbul University Istanbul Medical School Cardiovascular research center, Department of Thoracic and Cardiovascular Surgery and Thoracic and Cardiovascular Surgery center of Istanbul. The age group was between 20-60 years. The aim of the research was to identify the patients needs of information about open heart surgery. Most of the patients were over 51 years. This age group had higher cardiovascular risks. It has been estimated that there was no significant difference between male and females. Most of the patients had social security. Preoperatively all patients wished to have information about their own diseases. It has been shown that patients try to make correlation between operations and diseases they had. And mostly they were concentrated on this subject. Patients thought doctors were the source for the information they need, but because of communication problems, they prefered nurses. They had no knowledge about postoperative period and they even were not aware of their lack of knowledge. It had been shown that patients needed education about their diseases and surgery they would have.