Perio-flow yönteminin subgingival bölgedeki etkinliğinin klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and microbiological evaluation of the effectiveness of perio-flow technique in subgingival area
  1. Tez No: 329022
  2. Yazar: RAZİYE ŞAHİN BİLDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik ve agresif periodontitis hastalarının başlangıç tedavisinde, air polishing kullanımının, konvansiyonel yöntemle ve konvansiyonel yönteme ek olarak air polishing uygulamasıyla klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırılmasıdır.Çalışmamıza 16 kronik, 16 agresif periodontitis hastası katıldı. İlk seansta klinik indeksler kaydedildi ve hastalara supragingival diştaşı temizliği yapıldı. Bir hafta sonra subgingival plak örnekleri alındı ve her kuadranta şu tedavilerden biri uygulandı: Air polishing (AP), Subgingival diştaşı temizliği ve kök düzeltmesi (DKD), Subgingival diştaşı temizliği ve kök düzeltmesine ek olarak air polishing (DKD+AP), Supragingival diştaşı temizliği (D). Tedavilerden hemen sonra plak örnekleri tekrar alındı. 1. ayda ve 3. ayda klinik indeksler ve plak örnekleri tekrarlandı. Plak örnekleri için kültür yöntemi kullanıldı.D grubunda CD, SK ve KAS'indeki düşme, istatistiksel olarak anlamlı derecede az bulundu. Kronik periodontitis hastalarında 1. ay CD'inde en fazla azalma, DKD ve DKD+AP gruplarında gözlendi, 3. ayda ise subgingival uygulamalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. 1. ayda SK'da subgingival uygulamalarda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmedi. 1. ay KAS değerlerinde subgingival uygulamalarda benzer düzeyde azalma sağlandı; 3. ayda ise AP ve DKD+AP grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı.Agresif periodontitis hastalarında CD, SK ve KAS değerlerinde en fazla azalma, 1. ayda DKD+AP grubunda, 3. ayda DKD ve DKD+AP grubunda gözlendi.Sadece DKD+AP grubunda koloni oluşturan ünite sayısının, işlem öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı bulundu.DKD+AP uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik avantajları nedeniyle periodontitis hastalarının tedavisinde tercih edilebilirliği çalışmamızla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare air polishing with conventional method and air polishing following conventional method during initial treatment of chronic and aggressive periodontitis clinically and microbiologically.16 chronic and 16 aggressive periodontitis patients were included in this study. In the first session, supragingival scaling was applied. One week later, one of the following treatment was applied to each quadrant: Air polishing (AP), Subgingival scaling and root planning (SRP), AP following SRP (SRP+AP), Supragingival scaling (S). Subgingival plaque samples were collected before-after treatment, at 1st and 3rd month. Clinical indices were recorded at baseline, 1st and 3rd month. Plaque samples were evaluated with culture method.In S, reduction level was significantly lower in PD, BOP and CAL. PD reduction was significantly greater in SRP and SRP+AP after 1st month; no significant difference was seen between subgingival applications at 3rd month for chronic periodontitis patients. No significant difference in BOP and CAL after 1st month was seen among subgingival applications. No significant difference in CAL was seen between AP and SRP+AP at 3rd month.For aggressive periodontitis patients, greatest reduction in PD, BOP and CAL was seen in SRP+AP for 1st month, SRP and SRP+AP for the 3rd month.Significant reductions in colony-forming units were noticed in only SRP+AP group with respect to the before-treatment.Having clinical and microbiological advantages, SRP+AP application was supported with this study on treatment of periodontitis patients.