Mini-vidaların yüklenmesiyle kemikte oluşan değişikliklerin histopatolojik, histomorfometrik, immünohistokimyasal ve tomografik değerlendirilmesi
Histopathological, histomorfometrical, immunohistochemical and tomographical evaluation of the changes in bone by loading of mini-screw
  1. Tez No: 329023
  2. Yazar: ORHAN SALMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı tavşan tibia kemiğine yerleştirilen farklı geometri ve çaplara sahip minividalara uygulanan kuvvetlerin kemik doku üzerindeki etkilerini histopatolojik, immünohistokimyasal, histomorfometrik ve tomografik olarak değerlendirmektir.Çalışmada 18 adet erişkin erkek tavşan kullanılmıştır. Silindirik A çapı (1.5 mm) mini-vidası, konik B çapı(1.5 mm) mini-vidası, boyun kısmı sık yivli konik geometride, C çapı (1.4 mm) ve D çapı (1.6 mm) mini-vidaları tibia kemiğine yerleştirilmiştir. Deneyde mini-vidalar, tavşanların sağ tibia kemiğine yerleştirilmiştir. Mini-vidalar tork değerleri ölçülerek kemiğe yerleştirilmiştir. Mini-vidalar arasına 1 N kuvvet verecek şekilde Nikel-Titanyum yaylar bağlanmıştır. Yerleştirilen mini-vidalar 1., 3. ve 5. haftaların sonunda denekler sakrifiye edilmiştir. Mini-vidalar kemikten tork değerleri ölçülerek çıkarılmış ve histopatolojik, histomorfometrik, immunohistokimyasal (RANK ve OPG) ve tomografik değerlendirme yapılmıştır.Silindirik yapıda olan A mini-vidası 1., 3. ve 5. haftanın sonunda konik mini-vidalara (B, C ve D) göre daha geç kemik iyileşmesi göstermiş ve çıkarma tork değerleri A mini-vidasında düşük bulunmuştur. İlk haftanın sonunda B mini-vidasında RANK immünoreaktivitesi, C mini-vidasında OPG immünoreaktivitesi gözlenmiştir. Üçüncü ve beşinci haftanın sonunda B,C,D mini-vidalarında OPG immünoreaktivitesinde artış kaydedilmiştir. En iyi kemik doku iyileşmesi, osteoblastik aktivite boyun kısmında sık yivli C ve D mini-vidasında gözlenmiş ve diğer vidalara göre daha yüksek tork değerleri ile çıkarılmıştır. Çapı fazla olan D mini-vidasında C mini-vidasına göre daha yüksek çıkarma tork değerleri kaydedilmiştir.Boyun kısmı sık yivli olan konik mini-vidaların daha stabil olduğu ve çap artışının stabilizasyonu arttırdığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is histopathological, immunohistochemical, histomorphometrical and mikro-tomographical evaluation of the changes observed in the rabbit tibia bone by the application of mini-screws with different geometry and diameter.In this study eighteen adult male rabbits are used. Cylindrical mini-screws of diameter 1.5 mm (designated as A), conical mini-screws of diameter 1.5 mm (B), conical screws of diameters 1.4 mm (C) and 1.6 mm (D) with fine-pitch threads close to screw head, were inserted in rabbit tibia. The mini-screws were inserted to the right tibia bone by recording the applied torque. Ni-Ti coil-springs that are arranged to apply 1 N force were attached between the mini-screws. The rabbits were sacrificed at the end of the 1st, 3rd and 5th weeks. Then the mini-screws were removed by measuring in the torque values and the bone has been evaluated histopathologically, histomorphometrically, immunohistochemically (RANK and OPG) and micro-tomographically.Compared with conical B, C and D mini-screws, cylindrical A mini-screws were delayed bone healing at the end of 1st, 3rd and 5th weeks and removal torque values of A mini-screws were found lower. At the end of the first week RANK immunoreactivity in B mini-screws and OPG immunoreactivity in C mini-screws were observed. At the end of 3rd and 5th weeks an increase in OPG immunoreactivity were recorded in the bone for the cases where B, C, D mini-screws have been applied. Best bone healing and osteoblastic activity were observed in the bone by the use of C and D mini-screws and higher removal torque values were also recorded for these cases. D mini-screws with wider diameter required higher removal torque values than C mini-screws.It is observed that conical with fine-pitch threads close to screw head, were more stable and it is found that stabilization increases with increasing diameter.