Relatıonshıp between male ınfertılıty and genotoxıcıty parameters and polymorphısms
Erkek infertilitesi ile genotoksisite parametreleri ve polimorfizm ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 329033
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde açıkça bilinmektedir ki, infertilite vakalarının yarıdan çoğu erkek kaynaklıdır. Sorunun türünden bağımsız olmak üzere, erkek infertilitesi, genetik ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmektedir. Primer infertile ile teşhis edilmiş hemen hemen tüm vakalarda altta yatan ve fenotipe hastalık olarak yansıyan genetik bir sebep olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple, erkek infertilitesinin genetik sebeplerini aydınlatmak önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı, genetik ile erkek infertilitesi arasındaki ilişkinin: (a) genetik altyapı, (b) sperm hücresindeki genotoksik hasar ve (c) akümüle olmuş somatik hasarın tespit edilmesi yolu ile araştırılmasıdır. Bu amaçla, özel bir tüp bebek merkezine başvurmuş olan 82 infertil ve 63 sağlıklı erkekten kan ve sperm numunesi toplanmıştır. Toplanan bu numunelerde: (1) genetik altyapının rolü, infertiliteye sebep olan iki farklı yolaktaki iki farklı gende (AR geni ? endokrin regülasyonunda ve GSTM1 geni ? ortak hücre fonksiyonu ve oksidasyon yolaklarında görev alır) polimorfizm çalışılarak, (2) sperm hücresindeki genotoksik hasar, Comet testi ile ve (3) akümüle olmuş somatik hasar, lenfositlerdeki Comet ve Mikroçekirdek testleri ile araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, tüm sperm parametreleri de olası korelasyonun araştırılması açısından kayıt edilmiştir. Bulgularımıza göre, tüm parametreler arasında sadece sperm hücresinde yapılan Comet testinin sonuçları infertilite ile anlamlı bir ilişki içerisinde gözükmektedir. Diğer parametrelerdeki anlamlı ilişkinin eksikliği, bu konular üzerine daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğini göstermektedir. Sperm parametreleri ile sperm hücresindeki DNA hasarının ölçümünün mümkün olamaması sebebiyle, temelde sadece sperm parametrelerine dayalı analizlere bağlı olan ?Tüp Bebek? çağında bir eksiklik göze çarpmaktadır. Sonuçlarımıza göre, Sperm Comet Testinin hasarlı DNA'ya sahip sperm hücresinin değerlendirilmesi açısından etkili bir biyogösterge adayı olabileceği ve gelecekte kişiye özgü infertilite tedavisi açısından kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak bu nihai amaca ulaşmanın yolu, henüz valide ve standardize edilmemiş olan bu testin eksiklerini gidermekte yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is clearly known that almost half of the infertility cases are contributed by the male factor. Regardless from the disorder type, male factor infertility is strongly related with genetics. Almost in every case diagnosed as primary infertility, there is an underlying genetic reason, which reflects to the phenotype as a disorder. Therefore, it is crucial to clarify the genetic causes of male infertility. The aim of this study was to assess the genetics-male infertility relationship by focusing on the contributions of the: (a) genetic background, (b) genotoxic damage on sperm cells and (c) accumulated somatic damage. To achieve this goal, sperm and blood samples of 82 infertile men and 63 healthy controls that have applied to an Artificial Reproductive Techniques clinic have been collected to assess: (1)Role of genetic background by Polymorphisms on 2 different genes in 2 different pathways of male infertility: AR gene (involved in endocrine regulation of spermatogenesis) and GSTM1 gene (involved in common cell functions) (2)Genotoxic damage on sperm chromatin by Comet assay and (3) Accumulated somatic damage by Comet and MN assays on lymphocytes. In addition, all sperm parameters have been recorded in order to analyse possible correlations with any of our assessments above. According to our findings, only Comet assay on sperm cells appears to have a relationship with infertility. The lack of association for the other parameters emphasis the need for further research on those topics. Yet the sperm parameters are not enough to assess the DNA damage of the sperm cell, assisted reproduction era that is mainly based on only initial analysis of sperm appears to have big gap. According to the results of our study, we can conclude that, Sperm Comet Assay could be used as a biomarker of damaged sperm cell to evaluate the DNA damage of the male, and may become a novel biomarker for the individualized treatment of the male infertility, which is the ultimate goal.