Ölçek geliştirme çalışması: Hemodiyaliz hastalarında sıvı kontrolü
A scale development study: Fluid control in hemodialysis patients
- Tez No: 329034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemodiyaliz hastalarının sıvı kontrolü hakkında bilgi, davranış ve tutumlarını belirlemek için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Metodolojik olarak yapılan bu çalışmada; literatür bilgisi, araştırmacının ve danışmanın bilgi, deneyimleri ve hemodiyaliz hastaları ile yapılan görüşmeler doğrultusunda madde havuzu oluşturuldu. Oluşturulan maddelerden Türkçe dil uzmanı görüşleri de alınarak 41 maddelik taslak Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrolü Ölçeği (HHSKÖ) oluşturuldu ve uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşünde kapsam geçerlik oranı 0.59?un altında kalan 5 madde çıkarıldı, 8 madde benzerlik nedeniyle 4 maddeye indirgendi ve 3 madde de eklenerek 35 maddelik ölçek elde edildi. Oluşturulan ölçek 276 hemodiyaliz hastasına uygulandı. Yapılan Açıklayıcı Faktör Analizine göre ölçek 24 maddeden ve bilgi, davranış, tutumu içeren 3 alt boyuttan oluştu. Açıklanan toplam varyans miktarı %51.15 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a reliable and valid instrument to determine the knowledge, behavior and attitudes of hemodialysis patients about fluid control. In this methodological study, an item pool was generated based on a systematic literature review, knowledge and experiences of the researcher and the advisor, and interviews with hemodialysis patients. A Turkish language expert reviewed the items and a 41-item draft Hemodialysis Patients Fluid Control Scale (HPFCS) was createdout of these items and the scale was submitted to expert opinion. In accordance with the expert opinion, 5 items with scope validity ratio below 0.59 were removed, 8 items were reduced to 4 items due to resemblance, 3 items were added, and therefore the scale finally included 35 items. The scale was administered to 276 hemodialysis patients. The explanatory factor analysis showed that the scale consisted of 24 items and 3 subscales ? knowledge, behavior, and attitudes. The amount of the total variance explained was found to be 51.15%.