İndüksiyon uygulanan primipar gebelere travayda dinletilen ney sesinin doğum sürecine etkisi
Effects of ney sound during labor at first pregnancy with induction
  1. Tez No: 329032
  2. Yazar: ŞEYMA ÇATALGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA EKTİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, indüksiyon uygulanan primipar gebelere travayda dinletilen ney sesinin doğum sürecine etkilerini belirlemek amacıyla deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır.Araştırma İstanbul ilindeki bir devlet hastanesinde Temmuz 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamına; riskli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden gebeler alınmıştır. Araştırmanın örneklemini 40 çalışma, 40 kontrol grubunda olmak üzere 80 gebe oluşturmuştur.Bu araştırmada, çalışma grubuna araştırmacı tarafından canlı olarak 3 kez 20'şer dakika Segah makamında ney taksimi dinletilmiştir. Kontrol grubuna ney veya herhangi bir müzik dinletilmemiştir. Kontrol grubu doğum sürecinde standart sağlık bakımı almıştır.Toplanan veriler yüzdelik, ki-kare testleri ve t testleri, Tekrarlı ölçümlerde Varyans Analizi ve Fisher's Exact test ile değerlendirilmiştir. Araştırmada kontraksiyon sıklığı, şiddeti ve süreleri incelendiğinde çalışma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmada uykuya dalma oranları açısından çalışma ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Gebelerin belirlenen ağrı algı puanları GKÖ açısından, çalışma grubu ve kontrol grubu arasında 4 uygulama boyunca da anlamlı bir fark bulunmuştur. Gebelerin servikal efasman ve dilatasyonları incelendiğinde çalışma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Gebelerin travay süreleri incelendiğinde çalışma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Gebelerin sistolik ve diyastolik kan basıncı ve nabız değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Araştırma sonucunda indüksiyon uygulanan primipar gebelere travayda dinletilen ney sesinin doğum sürecini kısalttığı, ağrı algısını hafiflettiği ve doğum sürecine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as an experimental study, to determine the effects of ney sound during labor at first pregnancy with induction.The research in a Public Hospital in the province of Istanbul was carried out between July 2011- December 2011. The scope of research comprised of the pregnant women who had no risks and agreed to participate in study. 80 pregnant woman consisted the sampling of the research , 40 in experimental and 40 in control groups.In this study, the test group receiving live Ney improvisation of Segah Maquam, by researcher with 20 minutes at three times. The control group did not listen to Ney or any music. The control group had the standart care during labor.The collected data was evaluated with using the percentage, chi-square methods and t methods, repeated-measurement analysis of variance and Fisher?s Exact Test.In the research, when the frequency, severity and times of contraction and examined, was found a statistical difference between the study groups and control groups.In this study, in terms of falling asleep, there was a statistical difference between the study groups and control groups.The perception of pain in pregnant women scores (VAS), in the experimental group and the control group, there was a significant difference was found for 4 of the application.Pregnant women were examined for cervical effacement and dilatations, there was a significant differences between the experimental group and the control group.Pregnant women were examined labor process, there was a significant differences between the experimental group and the control group.Between the values of systolic and diastolic blood pressure and heart rate of the pregnant women were significantly different. At the end of the research it?s determined that, listening to ney with induction pregnants during labor, alleviated pain of severity and positively effected labor process.