Ölçek geliştirme çalışması: Yenidoğan deri bütünlüğü risk değerlendirme ölçeği
Scale development study: Newborn skin integrity risk assessment scale
  1. Tez No: 710888
  2. Yazar: BÜŞRA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören yenidoğanların deri bütünlüğü riskinin değerlendirilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma metodolojik tiptedir ve evreni İstanbul da özel bir sağlık grubu hastanesinin YYBÜ'nde Şubat-Mayıs 2020 tarihleri arasında yatan 330 yenidoğandan oluşmaktadır. Araştırmaya dahil edilen yenidoğanların ebeveylerinden Açık Rıza Beyanı ve Bilgilendirilmiş Onam Formu alınanarak 326 örneklem ile çalışıldı. Araştırma Verileri; Uzman Görüşleri Değerlendirme Formu, Sosyo-Demografik Veri Formu, Yenidoğan Cilt Risk Değerlendirme Ölçeği(NSRAS), Yenidoğan Deri Bütünlüğü Risk Değerlendirme Taslak Ölçeği ile toplandı. Literatür taraması sonucunda oluşturulan taslak ölçek maddelerinin kapsam ve yapı geçerliliği değerlendirildi. Yapı geçerliliğinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, ölçeğin güvenirliği için madde, iç tutarlılık, test tekrar test analizleri yapıldı. Ölçeğin açımlayıcı faktör analizinde Kaiser-Meyer Olkin (KMO) testi ve Barlett's Testi uygulandı. KMO değeri 0,795 olarak sonuçlandı ve veri grubuna faktör analizinin yapılmasının uygun olduğu kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to develop a valid and reliable measurement tool for the assessment of skin integrity risk in newborns treated in the Neonatal Intensive Care Unit. The research is methodological type and its population consists of 330 newborns hospitalized in the NICU of a private health group hospital in Istanbul between February and May 2020. Explicit Consent Statement and Informed Consent Form were obtained from the parents of the newborns included in the study, and 326 samples were studied. Research Data; Expert Opinions Evaluation Form, Socio-Demographic Data Form, Neonatal Skin Risk Assessment Scale (NSRAS), Newborn Skin Integrity Risk Assessment Draft Scale were collected. The content and construct validity of the draft scale items created as a result of the literature review were evaluated. Explanatory and confirmatory factor analyzes were performed for construct validity, item, internal consistency, and test-retest analyzes were performed for the reliability of the scale. Kaiser-Meyer Olkin (KMO) test and Barlett's test were used in the exploratory factor analysis of the scale. The KMO value was 0.795 and factor analysis was considered appropriate for the data group.