Vorikonazol etken maddesinin farmasötik preparatlarda miktar tayini için analitik yöntemlerin geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of analytical methods for quantification of the active ingredient voriconazole in pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 875139
  2. Yazar: SAMIRA SAMADZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda invaziv mantar enfeksiyonları, bağışıklık sisteminde teknik kusur bulunan hastalarda birçok ölümün nedeni olmuştur. Vorikonazol, invaziv mantar hastalığının tedavisinde kullanılan antifungal bir triazoldür. Kimyasal yapısı, mantar hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyerek enfeksiyonları kontrol altına almayı amaçlar. Vorikonazol, özellikle aspergillozis gibi ciddi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. İnvazif kandidiyazis ve diğer mantar enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir. Vorikonazol ayrıca immün yetmezlik durumlarına sahip hastaların profilaktik tedavisinde de kullanılabilirÇalışmanın amacı, literatürlerde var olan yöntemlerden farklı avantajlara sahip yeni analitik yöntemler geliştirilip valide edilmesi ve daha sonra gerçek numunelerde uygulanabilirliğinin gösterilmesidir. Özelikle ilaç fabrikalarının kalite kontrol laboratuvarları ve ilaç etkin maddelerinin farmakokinetik çalışmalar için çok önemli olan hassas, kesin, doğru, tekrarlanabilir yöntemleri geliştirip uygulanabilirliğini göstermek çalışmanın avantajlarından biridir. Ayrıca bu çalışma sonucunda elde edilen veriler ışığında ileriki plazma çalışmaları içinde yol gösterici olacağı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, invasive fungal infections have been the cause of many deaths in patients with technical defects in the immune system. Voriconazole is an antifungal triazole used in the treatment of invasive fungal disease. Its chemical structure aims to control infections by preventing the growth and proliferation of fungal cells. Voriconazole is commonly used to treat serious fungal infections, especially aspergillosis. It is also effective in treating invasive candidiasis and other fungal infections. Voriconazole can also be used in the prophylactic treatment of patients with immunodeficiency conditions. The aim of the study is to develop and validate new analytical methods that have different advantages than the existing methods in the literature and then demonstrate their applicability in real samples. One of the advantages of the study is to develop and demonstrate the applicability of sensitive, precise, accurate and reproducible methods, which are very important especially for the quality control laboratories of pharmaceutical factories and the pharmacokinetic studies of active pharmaceutical ingredients. It is also thought that the data obtained as a result of this study will be guiding for future plasma studies.