Hekim-hemşire arasındaki çatışma nedenleri
The reasons of conflicts between doctors and nurses
  1. Tez No: 329071
  2. Yazar: AYSUN MANİSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma İstanbul ilinden Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde, hekim ve hemşire arasındaki çatışma nedenlerini belirlemeye ilişkin bir ölçek geliştirmek ve uygulamak amacıyla gerçekleştirildi.Araştırmanın evreni, eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan tüm hekim ve hemşireler oluşturmuş (N=760), örneklem seçimine gidilmeden evrenin tümüne ulaşması hedeflenmiştir. Araştırmacı tarafından literatür ışığında hazırlanan anket formlarına yanıt veren toplam 490 kişi örneklemi oluşturmaktadır.Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini içeren 9 soruluk Bilgi Formu ile geçerlik güvenirlik çalışması yapılan 40 soruluk Hekim Hemşire Çatışma Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma üç aşamada gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was done to define the reason of conflicts between doctor and nurse and build up a scale in a training and study hospital in Istanbul that is related to Health Ministry.The study?s universe consists of the doctors and nurses who work in the training and study hospital. The method of sampling was not used to reach all universe, 490 people make the universe in total by answering questionnaires which was prepared by researcher in the light of study.The study?s analysis was done in three stages. In the first stage factor analysis, reliability analysis and article analysis was done. In the second stage the average worth and the comparement of demographic features of every sub measurement of questionnaire was done. In the third stage it was examined whether there are differences between specific socio-demographic variable sub-groups in lower points and total points by using t-test and single variance analysis (ANOVA).Finally it was appeared that nurses conflict with doctors on problems sourced by profession perception, working conditions and communication. It was stated that nurses usually have conflicts with doctors on profession perception and working conditions. But it was stated that doctors commonly have conflicts with nurses on lack of communication.