Pediatrik yoğun bakım hastalarına uygulanan pozisyonların endotrakeal aspirasyon ağrısı ve fizyolojik ölçümlere etkisi
Pediatric intensive care patients and physiological measurements on the effect of pain endotracheal aspiration positions
  1. Tez No: 329070
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırna pediatri yoğun bakım hastalarına uygulanan pozisyonların endotrakeal aspirasyon ağrısı ve fizyolojik ölçümlere etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanıp uygulandı. Araştırmanın evrenini, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesine başvuran hastalar oluşturdu. Çalışmanın örneklemine 11 Ekim 2011- 11 Şubat 2012 tarihleri arasında Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen (75) ve araştırma kriterlerine uyan tüm hastalar (30) alındı. Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayanılarak 14 sorudan oluşan `Veri Toplama Formu', ağrı ölçekleri `FLACC Ağrı Ölçeği ve Wong- Baker Ağrı Yüz Değerlendirme Ölçeği', hasta gözlemi ve monitör takibi ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı ile Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H-Test kullanıldı. Araştırmaya katılan pediatrik yoğun bakım hastalarının pozisyon verilmeden önceki monitör değerlerinin ortalamaları incelendiğinde; hastaya pozisyon verilmeden önceki KTA monitör değeri ortalaması 135,800 ± 19,574; hastaya pozisyon verilmeden önceki solunum sayısı ortalaması 31,933 ± 11,216; hastaya pozisyon verilmeden önceki oksijen saturasyonu ortalaması 97,333 ± 2,426 olarak bulundu. Araştırmaya katılan pediatrik yoğun bakım hastalarının pozisyon verildikten sonraki monitör değerlerinin ortalamaları incelendiğinde; hastaya pozisyon verildikten sonraki KTA monitör değeri ortalaması 137,067 ± 17,544; hastaya pozisyon verildikten sonraki solunum sayısı ortalaması 33,833 ± 11,650; hastaya pozisyon verildikten sonraki oksijen saturasyonu ortalaması 96,900 ± 2,734 olarak bulundu. Aspirasyon sırasında kan basıncında artma olan hastaların sol lateral FLACC ağrı düzeyi (x=3,476), aspirasyon sırasında kan basıncında artma olmayan hastaların sol lateral FLACC ağrı düzeyinden (x=1,800) yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This study shows the results of endotracheal aspiration and phsyological findings of the patients. Patients are taken from the Bakırköy Training and Research Hospital Pediatric Intensive Care Patients. Patients are from 11 October 2011- 11 February 2012. The Pediatric İntensive Care Unit admission (75) and all patients fulfilling the criteria for research (30) were included. The data consists of 14 guestions based on the knowledge of the literature by the researcher `Data Collection Form?, pain scales `FLACC Pain Scale and the Wong-Baker Face Pain Rating Scale?, patient monitoring and follow-up were collected by the monitor. In the study we use SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 with Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test. If we look at the monitor results of the patients in the study; before physical therapy, the mean of heart rate is 135,800±19,574; the mean of respiratory rate is 31,933±11,216; the mean of O2 saturation is 97,333±2,426. If we look at monitor results of the patients after physical therapy; the mean of heart rate is 137,067±17,544; the mean of respiratory rate is 33,833±11,650; the mean of 02 saturation is 96,900±2,734. During aspiration, patients whose blood pressure is increase left FLACC algesia (x=3,476), is more than the patients whose blood pressure is not increase during aspiration (x=1,800).