Evli kadınların üreme sağlığı ve üreme hakları konusunda bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge,attitudes and behaviors of married women about reproductive health and rights
  1. Tez No: 329076
  2. Yazar: HÜLYA KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma evli kadınların üreme sağlığını koruyucu tutumlarını belirleme ve üreme sağlığı hakları ile ilgili bilgi düzeylerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Amaç doğrultusunda, hazırlanan anket formu ve ÜSBÖ ölçeği; Kasım 2011 ile Mart 2012 tarihleri arasında Kocaeli İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne gelen ve anket uygulamasını kabul eden 400 evli kadına uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde analizlerinin yanında, ortalama standart sapma, Kruskal whallis testi, manwhitney-u testi ve korelasyon analizinden faydalanılmıştır.Araştırmaya katılan evli kadınların ?Üreme sağlığını ilgilendiren konularda doktora gitme davranışı? boyutundan 31,37 ortalama puan (beklenen min-mak, 8- 40 puan);?Üreme organ ve meme kanserinden korunma? boyutundan 6,92 ortalama puan (beklenen min-mak, 4-20 puan);?Üreme sağlığını korumaya yönelik genel sağlık davranışları? boyutundan 32,98 ortalama puan (beklenen min-mak, 10-50 puan); ?Genital yol enfeksiyonlarından korunma? boyutundan 61,37 ortalama puan (beklenen min-mak, 14-70 puan); ?İstenmeyen gebeliklerden korunma? boyutundan 11,56 ortalama puan (beklenen min-mak, 3-15 puan) almışlardır. ÜSBÖ genel puan ortalamaları 144,22'dür (beklenen min-mak, 39-195). Ayrıca; katılımcıların üreme sağlığı hakları ile ilgili bilgi düzeyi ortalamalarının, 21 (beklenen mak, 25 puan) olarak yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar; katılımcıların mükemmel düzeyde olmasa da iyi düzeyde üreme sağlığına ilişkin koruyucu tutum ve davranışlara sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmada; katılımcıların üreme sağlığı hakları ile ilgili bilgi düzeyleri arttıkça, üreme sağlığını korumaya yönelik tutumlarının da olumlu olarak arttığı saptanmıştır. (r=0,37; p=0,0
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the protective attitudes about reproductive health and knowledge level about reproductive health rights in married women.Survey form about this research was applied to 400 married women who came to İzmit Women and Children Diseases Hospital in Kocaeli between November,2011 and March,2012.The survey data were analysed using frequency and percentage,mean standard deviation,Kruskal Whallis test,Mann Whitney U test and correlation analysis with SPSS software version 17.0.Participants got mean 31.37 points (expected min-max,8-40 points) for ?Behavior of consulting a physician about reproductive health?, 6.92 mean points (expected min-max,4-20 points) for ?Reproductive organ and breast cancer prevention?, 32.98 mean points (expected min-max,10-50 points) for ?General health behaviors to protect reproductive health?, 61.37 mean points (expected min-max,14-70 points) for ?Genital organ infections prevention?,11.565 mean points (expected min-max,3-15 points) for ?Unplanned pregnancy prevention?.General mean points of ?the scale for determining the preventive attitudes of married women about reproductive health? was 144.22 (expected min-max,39-195). As a result it has been shown that participants have not perfect but good protective attitudes and behaviors about reproductive health. In addition,it was concluded that participants have higher levels of knowledge about reproductive health with mean 21.03 points (expected max,25 points). In this research it has been determined that the protective attitudes of married women about reproductive health is getting increased as their knowledge level about reproductive health rights increases (r=0,37; p=0,0