Kalp yetmezliğinde etiyolojik, prognostik değerlerin yaşam süreci ve mekanik dolaşım desteği zamanlaması ile etkileşimi
Effects of the aetiologic and prognostic values in heart failure to life expectancy and the timing of mechanical circulatory support
- Tez No: 329087
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÜSTÜNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kalp yetmezlikli hastalarda tanının,prognostik değerlerin yaşam süreci ve mekanik sirkülatuvar destek için erken implantasyon kriterlerini belirlemektir. Yöntemler: Çalışmaya 40 (33 erkek, 7 kadın)hasta alındı. Hastalar Dilate, İskemik ve Hipertrofik Kardiyomiyopati olarak gruplandı. Medikal tedavileri 6 ay öncesinden optimal hale getirildi. New York Heart Association sınıfları belirlendi, Kısa Form 36 yaşam kalitesi değerlendirilmesi anketi uygulandı. INTERMACS® seviyelemesi yapıldı. VO2 max ve 6 dakika yürüme testi , kan sodyum , Pro-BNP, LVEF, RVEF, sağ atrial dolum basınçları, sağ sol ventrikül parametrelerine bakıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 45,17±11,69 . Dilate KMP %75, Hipertrofik KMP %5, İskemik KMP %20 oranında idi. NYHA sınıf I %5, sınıf II %25, sınıf III %47.5 ve sınıf IV %22.5 ; ortalama, Intermacs seviyeleri 4,90±1,59 ve 3,66±1,22, VO2 max değerleri 13,52±6,02, altı dakika yürüme testinde yürüme mesafeleri 280,55±131,94 metre, LVEF değerleri 23,10±6,73 idi. Fiziksel rol parametre değerleri NYHA grup 2 ?de grup 1? e göre yarı yarıya az idi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: The aim of this study, diagnosis, prognostic values investigate the relationship between prognosis in patients and mechanical circulatory support to determine the criteria for the early implantation in patients with heart failure. Methods: In this study, 40 (33 male, 7female) patients were included. Patients with dilated , ischemic and hypertrophic cardiomyopathy divided into groups. Optimal medical therapy were aplied to the patients at least 6 months before the study. New York Heart Association (NYHA) classes were identified, and Short Form (SF) 36 questionnaire was used to evaluate the quality of life. INTERMACS ®, degreement was defined. VO2 max and 6-minute walk test, blood sodium (Na), Pro-BNP, LVEF, right ventricular ejection fraction, right atrial filling pressures, right and left ventricular parameters were measured. Findings: The average age of patients were, 45.17±11.69. Dilated KMP, hypertrophic KMP, ischemic KMP 75%, 5%, 20% were respectively. NYHA class were class I 5%, class II 25%, class III and class IV 47.5% 22.5% respectively. Mean Intermacs levels were 4.90 ± 1.59 and 3.66 ± 1.22 and VO2 max values 13.52±6, 02, six-minute walk test, walking distances 280.55±131.94 meters, LVEF values were 23.10 ±6.73. In our study, evaluating the physical role in NYHA parameter values in group 2 was less than half compared to in group 1.