Kardiyotorasik cerrahi sonrası gelişen pnömoni sürveyansı: Epidemiyoloji ve risk faktörleri
Postoperati ve pneumonia surveillance after cardiothorasic surgery: Epidemiology and risk factors
  1. Tez No: 329088
  2. Yazar: SEVGİ SÖKÜLMEZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi ve Göğüs Cerrahisi bölümlerinde Cerrahi Sonrası Gelişen Pnömoni (CSGP) insidansı ve risk faktörleri araştırılmıştır. CSGP insidansı 6.87/1000 yatış günü saptanmıştır. Yirmialtı pnömoni hastasının 11?i (%42.3) ventilatör ilişkili pnömoni iken, 15?i (%57.7) VİP dışı pnömoni olarak belirlenmiştir. Mekanik ventilatöre bağlanan hastalarda invaziv alet ilişkili enfeksiyon insidansı hesaplandığında VİP insidansı 26/1000 hasta günü olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda CSGP için anlamlı saptanan preoperatif risk faktörleri; hastada böbrek yetmezliği olması, santral sinir sistemi bozukluğu olması, ASA skorunun yüksek olmasıdır. Araştırılan operatif risk faktörleri CSGP için anlamlı bulunmamıştır. CSGP için anlamlı saptanan postoperatif risk faktörleri; cerrahi operasyon sonrası aspirasyon gelişmesi, cerrahi operasyon sonrası hastanın solunum egzersizi yapmaması, postoperatif komplikasyon (örneğin akut böbrek yetmezliği) gelişmesi, mekanik ventilasyon süresinin uzaması, postoperatif yatış gününün uzun olması ve postoperatif mobilizasyon gününün uzun olmasıdır. Pnömoni ve pnömoni dışı nozokomiyal enfeksiyon varlığı, inotropik ilaç ihtiyacı ve ASA skoru yüksekliği, mortalite için anlamlı risk faktörü olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, kardiyotorasik cerrahi geçiren hastalarda pnömoninin önlenmesi için, operasyon sonrası aspirasyonun önlenmesi, hastaya solunum egzersizi yaptırılması, postoperatif komplikasyonların önlenmesi, operasyon sonrası hastanın en kısa sürede mobilize edilmesi ve taburcu edilmesi çok önemlidir. Cerrahi sonrası en sık görülen enfeksiyon VİP?tir. Bu nedenle operasyon sonrası, hastanın mekanik ventilatörden en kısa sürede ayrılması CSGP ve mortaliteyi önleyecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the incidence and risk factors for postoperative pneumonia (POP) after cardiac and thoracic surgery in Gazi University Faculty of Medicine, Ankara. The incidence of POP was 6.87/1000 hospitalisation day. Eleven (42.3%) of 26 POP cases were ventilator-associated pneumonia (VAP) and 15 (57.7%) were non -VAP. The incidence of invasive device-related infections in patients on mechanical ventilation was 26. We analysed preoperative, operative and postoperative risk factors for development of POP. The statistically significant preoperative risk factors were renal insufficiency, central nervous system disorder and high ASA score. None of the investigated operative risk factors found to be statistically significant. The postoperative risk factors were; aspiration after surgery, insufficient postoperative breathing exercise, postoperative complications (such as renal failure), prolonged mechanical ventilation, prolonged hospitalization and delayed mobilisation. Pneumonia and non- pneumonia nosocomial infections, need for inotropic support and high ASA score were found to be statistically significant risk factors for mortality. In conclusion, prevention of aspiration and other postoperative complications, adequate postoperative breathing exercise, early mobilisation and early hospital discharge are very important factors for prevention of POP after cardiothoracic surgery. VAP is the most common postoperative infection. For this reason removing patients from mechanical ventilation as soon as possible decreases the mortality and incidence of POP.