Diyabetik nefropati modeli oluşturulmuş sıçanlarda Bongardia Chrysogonum'un etkisinin incelenmesi
The effects of the Bongardia Chrysogonum (L) in a rat model of diabetic nephropathy
- Tez No: 329105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNCER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile indüklenerek oluşturulan diyabetik sıçan modelinde, diyabetik nefropati oluşturularak böbrekler üzerinde Bongardia chrysogonum'un etkisi incelendi. Çalışmada Wistar Albino cinsi 40 adet erişkin erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar; kontrol grubu (K) , B. chrysogonum verilen grup (B), diyabet oluşturulmuş grup (D) ve diyabet oluşturulduktan sonra tedavi amaçlı B. chrysogonum verilmiş grup (DB) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. D ve DB gruplara intravenöz olarak 45 mg/kg STZ verildi. Bir gün sonra sıçanların idrarına bakıldı, sarı striplerin yeşile dönüşmesiyle ve glikometre ile de kan şeker düzeylerine bakılan sıçanlardan 300 mg/dl üzeri değerler diyabet kabul edildi. B ve DB gruplarına 5 hafta boyunca her gün 3 gram tartılarak hazırlanan B. chrysogonum infüzyonu gavaj ile verildi. Her hafta ağırlıkları ölçüldü. Glikometre ile kan şeker düzeyleri ölçülerek kaydedildi. 5 haftanın sonunda DB grubunun D grubuna göre kan şeker düzeyinin önemli ölçüde düştüğü gözlendi. Daha sonra sıçanlar ketamin (90mg/kg)+ksilazin (3mg/kg) anestezi verilerek böbrekleri alındı. Histopatolojik inceleme sonucunda D grubunun böbreklerinde glomerül bazal membran kalınlaşması, mezengiyal hücre artışı gözlemlendi. DB grubu sıçanların böbrekleri ile K grubunun böbreklerinde benzer histopatolojik bulgular olduğu görüldü, Periyodik asit Schiff (PAS) ve retiküler boyama ile bu sonuçlar desteklendi. Bu çalışma sonucunda, B. chrysogonum'un diyabet sonrası kan şeker düzeyini düşürdüğü ve oluşan böbrek hasarlarını azalttığı gözlemlendi. B. chrysogonum, diyabetik sıçanlarda kan şekerini düzenlemesi ve yaygın olarak ortaya çıkan sekonder hasarlanmalara etkisinin hangi mekanizma üzerinde olduğu detaylı olarak araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Bongardia Chrysogonum effect on kidneys is going to be researched with making diabetics nephropathy in the diabetics rat model by inducing streptozotosin (STZ). In the experiment, 40 adult Wistar Albino rats were used. Rats were classified as control group (K), B. chrysogonum, the given group (B), diabetic group (D) and diabetic treated with B. chrysogonum group (DB). STZ at 45 mg/kg was given to D and DB groups intravenously. One day later, the excretion of the rats was studied. When yellow strips were turned into green, over 300 mg/dl diabetics were accepted from the rats whose blood levels were measured by glukometers. For 5 weeks, daily prepared 3g B. chrysogonum infusion was given to B and DB groups via gavaj. They were wighted weekly. Blood glucose levels were measured by glukometers. At the end of the fifth week, Blood glucose levels of DB group considerably fell compared with that of D group. After than, the rats were anesthetized by ketamine (90mg/kg)+xylazine (3mg/kg) and their kidneys were extracted. In the result of pathogenic study, thickness of glomerul bazal membrane and mezengial cell increase within the kidneys of D group were observed. The kidneys of DB group rats were closer K group. These results were supported with Periodical acit Schiff (PAS) and reticular staining. At the result of this work, it had been observed that B. chrysogonum has decreased blood glucose level after diabetics and diminishing the available impairments in kidneys. It should be researched thoroughly whether B. chrysogonum could reorganize blood glucose levels in diabetics rats and how its effect is on the commonly sekonder impairments.