Deneysel diyabetik nefropati modelinde ghrelinin rolü
Role of ghrelin in the experimental diabetic nephropathy model
  1. Tez No: 617548
  2. Yazar: CİHAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu tezdeki amaç; ghrelinin diyabetik nefropatinin (DNp) oluşumundaki rolünü araştırmaktır. Ayrıca çalışmada diyabetik rat modelinde DNp oluşumunun önlenebilmesi ve hastalığın tedavisinde ghrelinin muhtemel etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Deneyde 8-10 haftalık 63 erkek Wistar Albino sıçanlar rastgele 9 gruba ayrıldı. Diyabetik gruplar: DD-1=1.Diyabetik Deney Grubu(n=7) [1 haftalık diyabet], DD-2: 2.Diyabetik Deney Grubu(n=7) [3 haftalık diyabet], DD-3=3.Diyabetik Deney Grubu(n=7) [6 haftalık diyabet], DD-4=4.Diyabetik Deney Grubu(n=7) [8 haftalık diyabet] ve MT: Metformin Tedavi Grubu(n=7) [8 haftalık diyabet] olarak isimlendirildi. Kontrol grupları: NDK-1=1.Non-Diyabetik Kontrol Grubu (n=7), NDK-2=2.Non-Diyabetik Kontrol Grubu(n=7), NDK-3=3.Non-Diyabetik Kontrol Grubu(n=7) ve NDK-4=4.Non-Diyabetik Kontrol Grubu(n=7) olarak isimlendirildi. Diyabet oluşturmak için sıçanlara sitrat tamponunda hazırlanmış olan streptozotosin (STZ) çözeltisinden 35 mg/kg tek doz intraperitoneal olarak uygulandı. MT grubuna diyabet oluşturulduktan sonra oral metformin 100 mg/kg/gün antidiyabetik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to investigate the role of ghrelin in the formation of diabetic nephropathy (DNp). In addition, we aimed to investigate the possible effects of ghrelin in the diabetic rat model to prevent DNp formation and in the treatment of the disease. Material and Method: In the experiment, 63 male Wistar Albino rats aged 8-10 weeks were randomly divided into 9 groups. Diabetic groups were named as: DD-1 = 1.Diabetic Experimental Group (n = 7) [1-week diabetes], DD-2: 2.Diabetic Experimental Group (n = 7) [3-week diabetes], DD-3 = 3.Diabetic Experimental Group (n = 7) [6-week diabetes], DD-4 = 4.Diabetic Experimental Group (n = 7) [8-week diabetes] and MT: Metformin Treatment Group (n = 7) [8-week diabetes]. Control groups were named as: NDK-1 = 1.Non-Diabetic Control Group (n = 7) NDK-2 = 2.Non-Diabetic Control Group (n = 7), NDK-3 = 3.Non-Diabetic Control Group (n = 7) and NDK-4 = 4.Non-Diabetic Control Group (n = 7). To induce diabetes, rats were administered a single dose of 35 mg / kg intraperitoneally from streptozotocin (STZ) solution prepared in citrate buffer. After diabetes is formed in the MT group oral metformin is administered as 100 mg / kg / day antidiabetic.