İki uçlu bozukluk tanısı almış hastalarda Morisky Uyum Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması ve duygudurum düzenleyici kullanan hastaların kan düzeyi ölçümleri ile tedaviye uyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The validity-reliability analysis of the turkish version of morisky adherence scale in bipolar patients and the relationship between blood level measurements of patients using mood stabilizers and treatment adherence
- Tez No: 329107
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK A. SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İki Uçlu Duygudurum Bozukluğu (İUDB) kronik seyirli, ciddi, yineleyici dönemlerle seyreden ve sürekli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Psikiyatride, özellikle de yineleyici ve düzenli tedavi ile önlenebilen İUDB'nda tedavi uyumu büyük önem taşımaktadır. Psikiyatrik hasta gruplarında tedaviyi sürdürmeme, kontrol randevularına gelmeme oranları yüksektir. İUDB tanısı almış hastaların tedaviye uyumuna yönelik ülkemizde yeterli sayıda çalışma bulunmadığından yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışma Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, İUDB tanısı almış ötimik iki uçlu hastaların sosyodemografik özellikleri, psikiyatrik özgeçmişleri, klinik özellikleri ve gidiş özelliklerini belirlemek, Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ)'nin Türkçe uyarlamasını yapmak, hastaların tedaviye uyum düzeylerini değerlendirmek, içgörü ve sosyal destek düzeylerini değerlendirmek ve duygudurum düzenleyici ilaçların kan düzeyleri ile tedaviye uyum arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimine başvuran, çalışmaya alınma ölçütlerine uyan İUDB tanısı alan 59 hasta oluşturmaktadır.Bu çalışmada MTUÖ ölçeğinin İUDB hastaları için geçerli, güvenilir ve klinikte kullanıma uygun olduğu, tedaviye uyum ile sosyal destek ve ilaç kan düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunduğu saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, hastalığın ilk ortaya çıkış dönemi, hastalığın gidişi, ilaçların düzenli kullanımı, ilaç kullanmama ve nedenlerinin (çevrenin olumsuz tutumu, tedavi faydasız düşüncesi, yan etkilerin yaşanması) tedaviye uyumu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bipolar Mood Disorder (BMD) is a chronic and serious disorder which progresses in recurring periods and requires continuous treatment. In psychiatry, treatment adherence is highly significant in BMD, especially in terms of the recurring BMD which can be prevented by regular treatment. In psychiatric patient groups, the rates of treatment non-adherence and failure to attend monitoring visits are high. In Turkey, there is a dearth of research on BMD patients' adherence to treatment.The present study aims to identify the socio-demographic features, psychiatric history, clinic features, and progress of euthymic bipolar patients diagnosed with BMD, to adapt Morisky Medication Adherence Scale (MMAS) to Turkish, to evaluate patients' levels of adherence to treatment, to evaluate insight and social support levels and to identify the relationship between mood stabilizers' blood levels and treatment adherence.The sample comprised 59 BMD patients in Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital Psychiatry Department Mood Disorder Clinic, who met the study requirements and who were diagnosed with BMD.The results revealed that the MMAS is valid, reliable for use with BMD patients and in the clinic and that there is a significant relationship between adherence to treatment and social support and drugs' blood levels. It was also found out that age, sex, first disorder period, progress of the disorder, regular use of drugs, drug non-adherence and its causes (the environment's negative attitudes, the opinion that the treatment is useless, experience of side-effects) influenced treatment adherence