İki uçlu bozukluğu olan hastalarda uyku kalitesi, biyolojik ritim örüntüsü ve yaşam kalitesinin tedavi uyumuyla ilişkisi
The relationship of sleep quality, circadian rhythm pattern and quality of life over treatment compliance in patients with bipolar disorder
- Tez No: 408240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde iki uçlu bozukluğa sahip tedavi uyumu olan hastalarla olmayan hastaların uyku kalitesi, biyolojik ritim örüntüsü ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması amaçlandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri polikliniği tarafından DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre iki uçlu bozukluk tanısı almış ötimik durumdaki onam veren, polikliniğe ardışık olarak gelen 102 hastaya Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, tedavi uyumu için Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği, uyku kalitesi için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, biyolojik ritim örüntüsü için Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi, yaşam kalitesi için Yaşam Kalitesi Ölçeği, Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu uygulandı. Tedavi uyumu olan ve olmayan hastaların, uyku kaliteleri, biyolojik ritim örüntüleri ve yaşam kaliteleri arasında ilişki olup olmadığına bakıldı. Tedavi uyumu olan hastaların daha iyi uyku kalitesine sahip olduğu, daha az uyku bozukluğu yaşadıkları, sosyal yaşamlarında daha işlevsel oldukları, biyoritimlerinin daha düzenli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to compare the biological rhythm patterns and quality of life of bipolar disorder treatment compliance with the sleep quality of patients with non-patients. Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, treatment compliance for Morisky Treatment Compliance Scale, sleep quality for the Pittsburg Sleep Quality Scale, Biological Rhythms Assessment Interview for biological rhythm patterns, quality of Life Scale for Quality of Life, Socio-demographic and Clinical Data form were used for the sequentially outpatient of 102 patients, in the psychiatry clinic of the University of Gaziantep Sahinbey Research and Practise Hospital, the patients with bipolar disorder according to the DSM-IV-TR diagnose criterions. Whether there is a relationship between the biological rhythm patterns, sleep quality and quality of life of patients who have adherence to treatment and who do not was evaluated. It appears that the patients who have adherence to treatment have a better quality of sleep, less sleep disorder, are more functional in social life and have more regular biorhythms.