Ambliyop hastalarda göz aksiyel uzunluğu ve bazı ön kamara parametlerinin değerlendirilmesi
To evaluate the anterior segment parameters and axiel length of the patients with amblyopia
  1. Tez No: 329137
  2. Yazar: BEHİCE ŞUHEDA DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Ambliyop hastalardaki ön kamara paremetreleri ve aksiyel uzunluk değerlerinin değerlendirilmesi. Hasta-Metod: Çalışmaya çocuk yaş grubunda 80 kişi (40 normal, 40 ambliyop hasta) erişkin yaş grubunda ise 40 kişi (20 normal, 20 ambliyop hasta) dâhil edilmiştir. Hastalara tam bir oftalmolojik muayene yapıldı. Daha sonra, sırasıyla Pentacam- Scheimflug (Oculus®,Pentacam,Germany) ile ön segment değerlendirilmesi yapıldı ve ardından A-scan ultrasonografi (Opticon®, 2000 Hiscan, İtaly) kullanılarak göz ön-arka uzunlukları ölçüldü. Bulgular: Erişkin ambliyop hastalarda SKK ve KH değerlerinde normal erişkinlere göre istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı; ÖKD, ÖKH ve AU değerlerinde ise istatiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Çocuk ambliyop hastalarda ÖKH, SKK, KH ve AU değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı; ÖKD değerinin ise istatiksel olarak anlamlı derecede azaldığı saptandı. Çocuk veya erişkin ambliyop hastaların ambliyop ve normal gözleri arasında ÖKH, ÖKD, SKK, KH ve AU açısından fark olmadığı saptandı. Çocuk ambliyop gruptaki hipermetropik ambliyoplarda, miyopik ambliyoplara göre sadece AU değerinde istatiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Erişkin ambliyop gruptaki hipermetropik ambliyoplarda ise miyopik ambliyoplara göre sadece ÖKD değerinde istatiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Normal çocuklarda, normal yetişkinlere göre sadece aksiyel uzunluktaki azalma istatiksel olarak anlamlı idi. Ambliyop yetişkinlerde ise ambliyop çocuklara göre sadece ÖKH?deki azalma istatiksel olarak anlamlı bulundu. AU?un ise ambliyop erişkinlerde ambliyop çocuklara göre istatiksel olarak arttığı saptandı. Sonuç: Erişkin ambliyop bireylerdeki ÖKD, ÖKH ve AU değerlerinin, normal gözlere göre istatistiksel olarak anlamlı değişim gösterdiği görülmüştür. Çocuk ambliyop bireylerdeki ÖKD ve AU değerlerinin, normal bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı değişim gösterdiği görülmüştür. KH ve SKK açısından ise istatistiksel bir fark oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the anterior segment parameters and axiel length of the patients with amblyopia. Methods: Eighty children (40 normal and 40 ambliopic) and forty adults (20 normal and 20 ambliopic) enrolled to the study. Patients performed a complete ophthalmologic examination. Then, respectively, anterior segments were evaluated by using Pentacam-Scheimflug (Rotating Scheimpflug Camera; Oculus, Wetzlar, Germany), and then anterior-posterior length of eyes were measured by using A-scan ultrasound (Opticon 2000 Hiscan, İtaly) evaluated with the Pentacam and axiel length(AL) was measured with A scan ultrasonography. The unpaired t-test was used to compare anterior chamber depht (ACD), anterior chamber volume (ACV), central corneal thickness (CCT), corneal volume (CV). Mann-Whitney test used to compare axiel length in adult amblyopia patients. Results: There was no statistically significant difference in CCT and CV values in adult amblyopic patients according to normal adults, wheras ACD, ACV and AL values showed a statistically significant decrease. In children amblyopic patients, values of ACV, CCT, CV and AL were not statistically significant difference; but ACD showed statistically significant decrease. There was no significant difference in ACD, AL, ACV, CCT and CV between amblyopic and normal eyes of all amblyopic patients. Statistically significant decrease was found in only the value of AU between hyperopic and myopic amblyopic eyes in child amblyopic group. In adult amblyopic group, the statistically significant decrease was found only in the value of ACD between hyperopic and myopic amblyopic eyes. The reduction in AL was found only a statistically significant difference between normal children and normal adults. ACV value was found significantly lower in amblyopic adults than amblyopic children. AL value was significantly higher in adults. Conclusions: The values of ACD, ACV and AL showed significantly differences in amblyopic adult patients. The values of ACD and AL showed significantly differences in amblyopic children. There was no significant difference in respect of CV and CCT between amblyopic and normal people.