Kronik böbrek hastalığında eritropoietin kullanımı ve endotel disfonksiyonu ile ilişkisi
The relationship between erythropoietin and endothelial dysfunction in chronic renal failure
- Tez No: 329201
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Anemi; kronik böbrek hastalığının sık görülen bir komplikasyonu olup ya?am kalitesini olumsuz etkiler. Böbrek yetmezliğinde aneminin en sık nedeni eritropoietin (EPO) yetersizliğidir. Kronik böbrek yetmezliğinde (KBY) mortalitenin en önemli nedeni aterosklerotik vasküler komplikasyonlar olup endotel hasarı ile ili?kilendirilmektedir. Vasküler bütünlüğü değerlendirilmek için geli?tirilmi? metodlardan biri de dola?an endotel hücre (CEC) ve endotelyal progenitor hücre (EPC) ölçümüdür. Bu çalı?mada KBY hastalarında anemi tedavisinde kullanılan EPO?nun; endotel disfonksiyonu üzerine etkisini CEC ve EPC değerlendirerek incelemeyi amaçladık. Çalı?maya ya? ortalaması 54.5±8.3 olan 55 HD hastası ve 42.1±6,0 olan 20 sağlıklı kontrol alınmı?tır. Hastalar en az son 3 aydır EPO alan ve Hb>10gr/dl (n=20), en az son 3 aydır EPO almayan ve Hb>10gr/dl (n=20), Hb
Özet (Çeviri)
Anemia; is a common complication of chronic kidney disease (CKD). Most common cause of anemia in CKD is erythropoietin (EPO) deficiency. Most important cause of mortality in CKD is the atherosclerotic vascular complications and it is associated with endothelial damage. One of methods evaluating vascular integrity is the cytometric measurement of circulating endothelial cell (CEC) and endothelial progenitor cell (EPC) in peripheral blood. The aim of this study is to investigate the effects of EPO on endothelial dysfuncion by evaluating CECs and EPCs. Study involves 55 HD patients the average age of is 54.5±8.3 and 20 healthy controls the average age of is 42.1 ± 6.0. The patients were evaluated in three groups ; first is the ones having EPO therapy at least last 3 months and Hb>10gr/dl (n=20), second; not having EPO for at least the last 3 months and Hb>10gr/dl (n=20), and third is the ones started EPO treatment during the study because Hb