Akut karbon monoksit zehirlenmesi ile başvuran çocuklarda kalp hızı değişkenliği ve kardiyak ritm bozuklukları
Heart rate variability and cardiac rhythm disorders in children with acute carbon monoxide poisoning
- Tez No: 329207
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Karbon monoksit (CO) zehirlenmesi miyokardiyal toksisiteye vekardiyak otonomik fonksiyon bozukluklarına yol açarak hayati tehtit eden aritmileringelişmesine neden olabilir. Kalbin otonomik fonksiyon bozukluklarının ölçümlerindenoninvazif ve kantitatif bir yöntem olan kalp hızı değişkenliği (heart rate variability-HRV) indeksleri kullanılabilir. Bu çalışmada akut CO maruziyetinin kardiyakotonomik fonksiyonu üzerine etkileri HRV ölçümleri kullanılarak araştırılmıştır.Çalışmaya acil servise akut CO zehirlenmesi tanısıyla başvuran, yaşları 1-17 yaşarasında değişen, 18 erkek 22 kız olmak üzere 40 çocuk alındı ve kontrol grubuolarak yaş-cinsiyet eşlemeli 40 sağlıklı çocuk dahil edildi. Kardiyak enzim düzeyleribaşvuru sırasında; karboksihemoglobin (COHb) ise başvuruda ve taburcu olurkenölçüldü. Yirmidört saatlik Holter kayıtlarında HRV indeksleri hem zaman alanlı hemde frekans alanlı olarak analiz edildi. Hastaların başvuru sırasında ve taburcu olduğuzaman çekilen EKG'lerinde kalp hızı, P dalgası, P dispersiyonu (Pd), QT, QTc, QTd,QTcd intervalleri ölçülerek kaydedildi. Sonuçlarda çalışma grubunda kontrolgrubununa göre zaman alanlı HRV indekslerinde (SDNN, SDANN, RMSSD, SDNNindeks ve NN50) ve frekans alanlı HRV indekslerinden HF ve LF değerlerindeistatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
. Carbon monoxide (CO) poisoning may cause myocardial toxicity and cardiac autonomic dysfunction which may contribute to the development of life threatening arrhythmias. Autonomic nervous system function can be measured by heart rate variability (HRV), a noninvasive and quantitative index of autonomic controls of the heart. We investigated the potential association between acute CO exposure and cardiac autonomic function as measured by HRV. This study included 40 children (18 boys and 22 girls) aged between 1-17 years admitted to the emergency department with acute CO poisoning and 40 healthy age- and sex-matched controls. Carboxyhemoglobin (COHb) and cardiac enzymes were measured at admission. Twenty-four hourHolter electrocardiographies were digitally recorded; HRV was analyzed in both the time domain and frequency domain. Mean heart rate, P wave, P dispersion (Pd), QT, QTc, QTd and QTcd intervals were measured from electrocardiogram on admission and discharge. Time domain indexes (SDNN, SDANN, RMSSD, SDNN index and NN50) and frequency indexes (LF and HF) are similar between patient and control groups (p>0.05).