Komplike ve komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi ve profilaksisinde probiyotiklerin yeri
Place of probiotics in treatment and prophylaxis of complicated and uncomplicated urinary tract infections
- Tez No: 329206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada akut ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi ve profilaksisinde probiyotiklerinin etkinliği araştırılması planlandı. Çalışmaya akut idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan 40 hasta ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile takip edilen 40 hasta dahil edildi. Akut idrar yolu enfeksiyonu tanılı 40 hastanın 20'sine antibiyotik tedavisi, 20'sine ise antibiyotik tedavisi yanı sıra Saccharomyces boulardii verildi. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan 40 hastanın 20'sine antibiyotik profilaksisi başlandı. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanılı diğer 20 hastaya antibiyotiğe ek olarak Saccharomyces boulardii verildi. Akut idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik yanı sıra probiyotik eklenen olgularda relaps riskinde azalma (OR=0.706, 95%CI=0.27-1.82) olduğu saptandı. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile takip edilen ve antibiyotik profilaksisi alan hastalarda ortalama yıllık idrar yolu enfeksiyonu sayısının 2.80±1.00, antibiyotik profilaksisine ek olarak Saccharomyces boulardii alan hastalarda ortalama yıllık idrar yolu enfeksiyonu sayısının 1.65±1.08 olduğu gözlendi (p=0.001). Probiyotiklerin yıllık ortalama idrar yolu enfeksiyonu sıklığını ve relaps riskini azaltması nedeni ile idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların akut tedavi ve profilaksisinde antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of probiotics in treatment and prophylaxis of complicated and uncomplicated urinary tract infections. Study included 40 patients diagnosed acute urinary tract infection and 40 patients with a diagnosis of recurrent urinary tract infection. 20 patients diagnosed acute urinary tract infection were treated with antibiotics. Saccharomyces boulardii was added to the other 20 patients in addition to antibiotic. Antibiotic prophylaxis was started in 20 patients with recurrent urinary tract infection. Saccharomyces boulardii were given to the other 20 patients with recurrent urinary tract infection in addition to antibiotic. There was reduction in the risk of relapse in patients with diagnosed acute urinary tract infection treated with Saccharomyces boulardii in addition to antibiotics (OR=0.706, 95%CI=0.27-1.82). The annual average number of urinary tract infections was determined to be 2.80±1.00 in patients who received antibiotic prophylaxis. The annual average number of urinary tract infections was determined to be 1.65±1.08 in patients who received antibiotic prophylaxis with Saccharomyces boulardii (p=0.001). It was concluded that probiotics can be used in prophylaxis and acute treatment of patients with urinary tract infections in addition to antibiotic therapy because probiotics reduce the risk of relaps and annual average number of urinary tract infections.