Santral sinir sistemi gelişimsel malformasyonu olan hastalarda epilepsi, diğer klinik özelliklerinin kaba motor işlev ölçeği ve iki elli ince motor işlev ölçeği ile değerlendirilmesi
Assessment of epilepsy and the other clinical disorders with gross motor function classification system and bimanual fine motor function score at the patients with central nervous system developmental malformations
  1. Tez No: 329208
  2. Yazar: SEVGİ YİMENİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Santral sinir sistemi malformasyonu (SSSM) olan hastalarda çeşitli nörolojik bulgular görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı SSSM olan hastalarda eşlik eden diğer nörolojik bozuklukların saptanması ve kaba motor işlev ölçeği (KMİÖ) ve iki elli ince motor işlev ölçeği (İEİMİÖ) kullanarak motor prognozu belirlemektir. Çalışmamızda ESOGÜ Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalında Aralık 2011-Mayıs 2012 tarihleri arasında serebral malformasyon tanısı alan 76 hastanın klinik, nöroradyolojik özellikleri, KMİÖ ve İEİMİÖ ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Bu ölçekler 5 düzeyde değerlendirilmektedir. Düzey 1 en hafif, düzey 5 en ağır motor bozukluğu göstermektedir. En sık eşlik eden bozukluklar mental retardasyon, epilepsi, dil ve konuşma bozukluğu, malnütrisyon Serebral Palsi idi.
Özet (Çeviri)
Various neurologic disorders may be seen at the patients with central nervous system malformations. Aim of this study is to determine epilepsy and the other disorders at the patients with central nervous system malformations and to assess motor prognosis by using Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Bimanual Fine Motor Function Score (BFMFS). These scores are evaluated in five level, level 1 shows mild motor impairement where as level 5 shows severe motor impairement. In our study clinical, neuroradiological features of 76 patients who were diagnosed by cerebral malformations between December 2011?May 2012 at ESOGU Faculty of Medicine, pediatric neurology department were evaluated with GMFCS and BFMFS. The most common associated disorders are mental retardation, epilepsy, langauge and speech disorders, malnutrition, Cerebral Palsy.