Stres üriner inkontinans olan hastalarda uygulanan vajinal midüretral sling operasyonlarının klinik etkinliklerinin ürodinamik inceleme ile karşılaştırlması
Comparison of vaginal midurethral sling operations for treatment of stress urinary incontinence by urodynamic testing
  1. Tez No: 329209
  2. Yazar: VEHBİ YAVUZ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARIK YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinansı olan ve cerrahi planlanan hastalara uygulanan 3 farklı vajinal sling operasyonlarının ürodinamik inceleme ile klinik bulgularının karşılaştırılması. Materyal Metod: 2003-2012 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran stres üriner inkontinans ve mikst tip üriner inkontinansı olan hastalardan sling operasyonu uygulanan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Postoperatif kontoller için hastalar tekrar çağırılarak sorgulama ve ürodinamik incelemeleri yapıldı. Preoperatif ve postoperatif veriler `subjektif kür' ve `objektif kür' kriterleri ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaşları ve demografik özellikleri arasında farklılık yoktu. Hastaların %43.1'inde saf stres üriner inkontinans varken %56.9'unda mikst tip üriner inkontinans mevcuttu. Modifiye midüretral sling(MMUS), TVT(Tension-free vaginal tape) ve TOT(Transobturator tape) uygulamaları için `subjektif kür' oranları sırasıyla %79.1, %94.4 ve %91.4 olarak saptanırken(p=0.395), `objektif kür' oranları ise %83.3, %88.9 ve %91.3 olarak belirlendi(p=0.834).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare urodynamic studies and clinical findings of patients who operated for stress urinary incontinence by 3 different vaginal sling procedure. Materials and Methods: Patients with stress urinary incontinence or mixed urinary incontinence who applied to Eskisehir Osmangazi University School of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology for vaginal sling procedure between 2003 and 2012 were evaluated retrospectively. Patients were invited postoperatively for making their clinical examination and urodynamic testing to detect complaints and any late complications. Preoperative datas and postoperative datas were assessed and compared for the purposes of `subjective cure? rates, `objective cure? rates and complication rates. Results: There are no difference between age and demographic characteristics of patients. 43.1% of patients have pure stress urinary incontinence and 56.9% of patients have mixed urinary incontinence. `Subjective cure? rates of operation procedures which are MMUS, TVT and TOT are 79.1%, 94.4% and 91.4% were determined respectively(p=0.395). `Objective cure? rates were established 83.3%, 88.9% and 91.3% for MMUS, TVT and TOT respectively(p=0.834).