Tropikal theileriozisli sığırlarda aneminin venöz kan gazları üzerine etkisi
The effects of anemia on venous blood gases in cattle with tropical theileriozis
- Tez No: 329226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tropikal Theileriozisli Sığırlarda Aneminin Venöz Kan Gazları Üzerine Etkisi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2012. Bu çalışmada, theileriozisli sığırlarda aneminin derecesi ve venöz kan gazları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine getirilen, klinik muayene ve mikroskopik bakı ile theileriozis teşhisi konulan 28 sığır ve sağlıklı 7 sığır (kontrol grubu) üzerinde yürütüldü. Theileriozisli sığırlar hematokrit değerlerine göre; anemik olmayan (Hct ?26), hafif (Hct: 20-26), orta (Hct: 14-19) ve şiddetli (Hct: 10-13) anemik olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlardan vena jugularisden kan örnekleri alındı. Hematolojik parametreler, kan gazı ve elektrolit düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Effects of Anemia on Venous Blood Gases in Cattle with Tropical Theileriozis. University of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute Master Thesis in Department of Internal Medicine, Van, 2012. This study was conducted to determine the degree of anemia and the relations among the venous blood gases in the cattle with theileriozis. It was carried out on 28 cattle with theileriozis, which was diagnosed with clinical signs and microscopic examination and on 7 healthy cattle as the control group. The cattle with theileriozis were divided into 4 groups according to their PCV values; cattle with PCV of ?26 being put on non-anemic (group 1), PCV of 20-26 on mild anemic (group 2), PCV of 14-19 on moderate anemic (group 3), and PCV of 10-13 on severe anemic (group 4). Venous blood samples were collected via the jugular vein from all the animals included in the study, and hematological parameters, blood gas and electrolyte levels were measured.