Norduz koyunu urogenital sistem organlarının makroanatomisinin alkid resin metodu kullanılarak incelenmesi ve kadavrasının hazırlanması
Investigation of macro anatomy of the urogenital system organs of norduz sheep by using the method of alkyd resin and preparation of their cadavers
  1. Tez No: 329227
  2. Yazar: SELİM ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, Van ilinde yetiştirilen Norduz koyununun urogenital sistem organlarının makroanaotomik ve subgross yapıları üzerine literatür bilgiye katkı sağlamak, Norduz koyununun urogenital sistem organlarının alkid resin metoduyla hazırlanarak Veteriner Anatomi eğitim-öğretiminde pratik olarak kullanılabilecek ürünleri ortaya koymak, Alkid resin metoduyla hazırlanmış kadavralarla taze ve formaldehitle hazırlanmış kadavraların karşılaştırılması amaçlarıyla yapıldı. Çalışmada 20 adet ergin Norduz koyunu kullanıldı. Bu hayvanlardan 6 tanesi ile G1 grubu oluşturuldu, kalan 14 hayvanın açılan arterlerinden Spence'in kadavra tespit verilerek hayvanlar tespit edildi. Bu kadavralardan 6 tanesi ile G2 grubu oluşturuldu. Geriye kalan 8 kadavra ise G3 grubunu oluşturdu. Bu gruptaki materyaller yıkama, yağ ve sudan arındırma, gömme, ön kurutma, emdirme ve son kurutma safhalarından geçirildi. Bu gruptaki materyallerin 2 tanesi demonstrasyon amacıyla hazırlandı. G1, G2 ve G3 gruplarının tamamının böbrek, vesicae urinaria, ovarium, cornu uteri, corpus uteri, vagina, vulva'larının sertlik, elastikiyet, yapışkanlık, ezilebilirlik, dirençlilik, sakızlı olma, değerleri ile urethra ve clitoris'in de renk değerlerini yansıtan L, a, b değerleri incelenebilirken, ureter ve tuba uterina'larda textür ve renk analizleri gerçekleştirilemedi. Alkid resin metodu ile hazırlanan materyaller, fresh ve formaldehitle hazırlanan materyallerle karşılaştırıldığında kimi zaman taze dokuya yakın, kimi zaman formaldehitli materyallerin özelliklerini yansıtan, kimi zamanda kendine has özellikler ortaya koyan, kokusuz, uzun süre muhafaza edilebilecek, orijinal rengine yakın, kuru ve anatomi eğitim öğretiminde kullanılabilecek materyaller elde edildi. Alkid resin motodu ile hazırlanan böbrek materyallerin normal dokudan daha sert olduğu, ovarium'larda normal dokudan daha yumuşak karakter gösterdiği fakat organda deformasyona rastlanmadığı, sarı renk değerlerinin fresh ve formaldehitli materyallere göre tüm organlarda daha fazla olduğu belirlendi. Norduz koyununun urogenital sistem organlarının diğer koyun tiplerine benzediği, farklı çıkan makroanatomik ve subgross ölçülerin yaş, doğal yaşam, besleme gibi çevresel ve etkisel faktörler neticesinde değişmiş olabileceği düşünülmektedir. Tüm bu anlatımlar çerçevesinde bazı dokularda oluşan problemlerin giderilmesi ve Alkid resin metodunun sağlık riskinin araştırılması için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study had three aims. First was to contribute to the literature on the structure of subgross and macroanaotomy of urogenital system organs of Norduz sheep grown in Van. Second was to determine whether urogenital system organs of Norduz Sheep that prepared by the method of Alkyd resin, can be used in practice of education and teaching of Veterinary Anatomy. Third was to compare the fresh and formaldehyde prepared cadavers with the Alkyd resin prepared one. Twenty adult Norduz sheep were used in the study. These animals consisted groups G1 (six animals), G2 (six animals), G3 (eight animals). Animals of G2 and G3 perfused with Spence fixative via arteria. Animals of G3 were passed from the stages of washing, removing of oil and water from the materials, purification, burial, pre-drying, impregnation and drying. Two animals of G3 were used for demonstrative purposes. Kidneys, bladders, ovaries, cornu uteries, corpus uteries, vagens, vulvas of animals in G1, G2 and G3 were investigeted, for their hardness, springiness, adhesiveness, chewiness, resilience, gumminess and the color values that reflecting the urethra and clitoris as L, a, b. In comparison, Alkyd resin-prepared materials sometimes demonstrated close similarity to the fresh tissue, sometimes reflected the characteristics of formaldehyde materials, sometimes demonstrated its unique features such as odorless, long time prezervation, close to the original color, dry, and can be used as materials for teaching of anatomy education. It was observed that the urogenital organs of Norduz sheep were similar to other sheep species. Norduz sheep were thought to be altered by the environmental factors such as age, habitat and nutrition.Within the framework of all of these narratives new studies are necessary to eliminate the problems which occur in some tissues and to investigate the health risk of the the method.